مقایسه میکروسکوپ دیجیتال با بهترین میکروسکوپ دانش آموزی

بهترین میکروسکوپ دانش آموزی

میکروسکوپ یک وسیله علمی است که برای بزرگنمایی اجسام ریز و حتی نامرئی به چشم بشر، استفاده می‌شود. با استفاده از میکروسکوپ، جزئیات ریز ساختارهای اجسام را می‌توان مشاهده کرد. این وسیله به طور گسترده در علوم زیست شناسی، شیمی، فیزیک، دامنه پزشکی و صنایع بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع، میکروسکوپ برای شناخت بهتر ساختار و خصوصیات اجسام کوچک و ناشناخته، بسیار مفید است.

امروزه با گسترده شدن علم و افزایش آگاهی انسان و هم چنین پیش رفت جوامع بشری، تحقیقات در ابعاد گسترده تر و با وسایل دقیق تر و پیش رفته تری انجام می گیرد.

هم چنین تحقیقات در زمینه های دقیق تر و ریز تری در زمینه های مختلف انجام می گیرد و بشر به دنیال ذرات بنیادی در خلفت و طبیعت می باشد.

این تحقیقات در این ابعاد، با وسایلی باید انجام شود که بتواند ذرات بنیادین را نشان دهد و بسیار دقیق باشد. زیرا چشم انسان قابل به دیدن این ذرات نیست.

یکی از این وسایل میکروسکوپ مدل دیجیتال می باشد که نه تنها فرآیند دیدن ذرات غیر قابل رویت را ممکن ساخته است بلکه به علت دیجیتالی بودن این امر را راحت ساخته است.

اما اگر برای شغل یا انجام تحقیقات خود نیاز به خرید میکروسکوپ دیجیتال دارید ، این میکروسکوپ چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ یک میکروسکوپ دیجیتالی مناسب چه مزایایی دارد؟ در ادامه به راهنمای جامع و کامل خرید میکروسکوپ دیجیتال ، مدل 1000 ایکس آن می پردازیم.

 

تاریخچه ی اختراع میکروسکوپ چه بوده است؟

پیش از خرید هر چیزی بهتر است که درباره ی ان وسیله اطلاعات کامل را داشته باشیم و این قانون شامل میکروسکوپ که اتفاقا یکی از مهم ترین اختراعات بشر بوده است نیز می شود!

مخترع میکروسکوپ یک فرد هلندی به نام آنتونی هوک بوده است. انتونی  به کار لنز سازی مشغول بود و فکر می کرد که اگر تصویر بزرگ نمایی شده ی یک ذره بین را با عدسی دیگری دوباره بزرگ نمایی کنیم چه اتفاقی پیش می آید و به صورت اتفاقی به وسیله دو عدد ذره بین و یا همان عدسی میکروسکوپ را اختراع کرد.

میکروسکوپ های اولیه اصلا مانند میکروسکوپ های امروزی نبودند و هم چنین قابلیت رویت میکروسکوپ های امروزی را نیز نداشتند! میکروسکوپ های ابتدایی بسیار ساده بودند و  فقط از ترکیب یک لوله و دو عدد عدسی ساخته می ‌شدند. این میکروسکوپ ها اصلا ویژگی های میکروسکوپ های امروزی نظیر میکروسکوپ دیجیتالی را نداشتند.

 

انواع میکروسکوپ کدام است؟

انواع میکروسکوپ کدام است؟

میکروسکوپ انواع مختلفی دارد که هرکام ویژگی های خاص خود را داشته و توانایی رویت ذرات و اجسام مشخصی را دارند. در ادامه به معرفی انواع میکروسکوپ خواهیم پرداخت.

 

میکروسکوپ الکترونی

در این نوع میکروسکوپ از تابش الکترون بر نمونه به جای نور مرئی استفاده می کنند. البته باید توجه داشت که استفاده ی مکرر از این نوع میکروسکوپ به جای دیگر میکروسکوپ ها برای چشم مضر می باشد و نباید به طور دائم از این نوع میکروسکوپ استفاده کرد.

اگر برای تحقیقات لازم باشد که به طور مکرر از این نوع میکروسکوپ استفاده شود  ، به جای رویت مستقیم بازتابش از فلورسنت استفاده می شود که آسیبی به چشم وارد نکند.

 

میکروسکوپ نوری

رایج ترین نوع میکروسکوپی که در ازمایش ها و تحقیقات استفاده می شود ، میکروسکوپ نوری می باشد.

احتمالا بیش تر ما از این توع میکروسکوپ در آزمایشگاه مدرسه استفاده کرده ایم. در این نوع میکروسکوپ، برای نشان دادن بزرگ نمایی نمونه ها از نور و لنزها استفاده می شود و این نور از طریق مسیری که در یک پرتو باریک متمرکز می کند، ارسال می شود ، سپس نور از طریق نمونه عبور می کند و تصویر نمونه ظاهر می شود. برای بزرگ تر کردن تصویر ظاهر شده ، تصویر منعکس شده از یک یا چند لنز عبور داده می شود تا وقتی به چشم ناظر می رسد در بزرگ ترین حالت خود باشد.

میکروسکوپ نوری خود انواعی دارد که به ان ها اشاره می کنیم:

 • میکروسکوپ نوری از نوع تک رنگ

این میکروسکوپ تصویر نمونه را تا ۳۰۰ برابر بزرگ نمایی می کند.

 • میکروسکوپ نوری از نوع ترکیبی

این میکروسکوپ تصویر یک نمونه را تا ۲۰۰۰ بار تقویت و بزرگ نمایی می کند.

 

نوع دیگری از دسته بندی میکروسکوپ ها بر اساس تعداد چشمی های آن ها و همین طور از لحاظ آشکارساز بودن تقسیم بندی می شود که در ادامه انواع این دسته بندی را بیان می کنیم:

 • میکروسکوپ دارای یک چشم
 • میکروسکوپ دارای دو چشم
 • میکروسکوپ دارای سه چشم

 

میکروسکوپ دیجیتالی چیست؟

میکروسکوپ دیجیتالی چیست؟
میکروسکوپ دیجیتالی چیست؟

 

خرید میکروسکوپ دیجیتال

 

میکروسکوپ دیجیتال یک میکروسکوپ مجهز به دوربین دیجیتال است که می ‌تواند تصویر دریافتی را روی موبایل و رایانه نشان دهد. با میکروسکوپ دیجیتال امکان آنالیز تصاویر به دست آمده، بیش تر می‌ شود.

برای مثال می‌ توان فاصله و مساحت را اندازه گرفت. هم چنین این میکروسکوپ ها قابلیت ذخیره ی تصویر را نیز دارند. با میکروسکوپ دیجیتالی می توان با یک قیمت کم تر، بزرگ نمایی تا حدود ۲۰۰ برابر را نیز امکان پذیر کرد. یک میکروسکوپ دیجیتال ، پر کاربرد، مورد پسند کاربر که با هزینه ی کم تر نسبت به سایر انواع میکروسکوپ اپتیکال ساخته شده است.

اگر شما به دنبال یک میکروسکوپ قوی، با قابلیت ذخیره ی اطلاعات و هم چنین قیمت مناسب هستید می توانید ویژگی بهترین میکروسکوپ دیجیتال را از سایت روبیکس مطالعه کنید.

 

یک میکروسکوپ دیجیتالی شامل چه قسمت هایی می باشد؟

یک میکروسکوپ دیجیتالی از یک دوربین دیجیتال کوچک تشکیل شده و به کامپیوتر متصل است.

تصاویری که در میکروسکوپ از طریق چشمی ان قابل مشاهده است، در صفحه ی کامپیوتر نیز قابل دیدن می باشد. این تصاویر رویت شده در میکروسکوپ قابلیت سیو و ذخیره شدن بر روی هارد و درایو کامپیوتر را دارند.

 

انواع میکروسکوپ دیجیتالی کدام است؟

میکروسکوپ دیجیتالی نیز انواع مختلفی دارد. در ادامه به انواع میکروسکوپ دیجیتالی خواهیم پرداخت.

 • میکروسکوپ دیجیتال قابل حمل

نوعی از میکروسکوپ های دیجیتال قابل حمل هستند. این نوع میکروسکوپ را می توان به راحتی در دستان خود جای داد.

این نوع میکروسکوپ ها محبوب ترین درمدل دیجیتالی می باشند زیرا قابلیت حمل و استفاده ی آسانی دارد. هم چنین قیمت آن ها نیز نسبت به سایر مدل ها مناسب تر است.

 • میکروسکوپ دیجیتالی غیر قابل حمل

این نوع میکروسکوپ ها دارای محدودیت هایی هستند و حتما باید بر روی یک میز نصب شوند.

 • میکروسکوپ دیجیتالی مدل پروسکوپ

این نوع میکروسکوپ براي استفاده با iPad ،iPhone ،iPod لمسي طراحی شده است. می ‌توان اپليکيشن‌ هايی را برای استفاده با اين ميکروسکوپ ديجيتال دانلود کرد. در این مدل از میکروسکوپ های دیجیتال از لنزهای قابل تعويض با بزرگنمايی 400x استفاده می شود.

 • میکروسکوپ دیجیتالی مدل وی تاینی

این نوع میکروسکوپ دیجیتالی یکی از گزینه های خوب برای مصارف آموزشی است. وی تاینی دارای حافظه ی داخلی است. درست است که حافظه ی داخلی این میکروسکوپ جای هراد و حافظه های یو اس بی و کامپیوتر را نمی گیرد اما یک مزیت خوب محسوب می شود. این میکروسکوپ می تواند تا ۲۰ عکس را در خود جای دهد تا در آینده به کامپیوتر منتقل شوند.

 • میکروسکوپ دیجیتالی مدل پلارید

میکروسکوپ های پلارید برای کار با سطوح درخشان و براق نظیر جواهرات، فلزات و برد های مدارهای چاپی مناسب هستند.

 

موارد استفاده از میکروسکوپ دیجیتالی چیست؟

موارد استفاده از میکروسکوپ دیجیتالی چیست؟
موارد استفاده از میکروسکوپ دیجیتالی چیست؟

 

خرید میکروسکوپ دیجیتال

 

میکروسکوپ دیجیتالی در صنعت ، تحقیقات ، آموزش و… کاربرد دارد که در هر موضوع با توجه به نوع کاربرد از مدل مشخصی از این میکروسکوپ استفاده می شود.

موارد استفاده از میکروسکوپ دیجیتالی به شرح زیر می باشد:

 • در صنعت نساجی و برای کیفیت آزمایش نخ
 • در کشاورزی برای کنترل آفات در مزارع
 • در دندان پزشکی برای کنترل دندان ها
 • در شنوایی برای بررسی حفره ی داخلی گوش
 • در چاپ خانه برای کنترل کیفیت چاپ
 • در آزمایشگاه ها برای انجام تحقیقات در زمینه های گیاهی، جانوری و …
 • در جرایم قانونی برای تشخیص مدارک، جرایم و اثرات باقی مانده از صحنه جرم
 • در دامپزشکی برای شناسایی حشرات و مشکلات پوستی در حیوانات
 • در حوزه ی زیبایی برای بررسی مشکلات پوستی بیمار و بهبود آن ها
 • در کارگاه های مهندسی برای بررسی ابزارآلات و برد های مدارهای چاپی
 • در ترمیم آثار هنری و رفع عیب ان ها بدون وارد شدن خسارت به دلیل ظرافت بالا در آن ها

 

اگر به دنبال اطلاعات کامل در مورد کاربرد های میکروسکوپ دیجیتال هستید پیشنهاد می کنم مقاله هر آنچه باید درباره کاربرد میکروسکوپ های دیجیتال بدانید مطالعه نمائید.

 

نکاتی که پس از خرید میکروسکوپ دیجیتال باید رعایت کنید

اگر یک میکروسکوپ دیجیتالی را خریداری کردید، نیاز است که به یک سری نکات درباره ی آن توجه کنید تا میکروسکوپ شما عمر بیش تری داشته و سالم تر بماند.

 • لنز میکروسکوپ را تمیز کنید.

هنگام استفاده از این نوع میکروسکوپ باید دقت کنید که لنز میکروسکوپ به هیچ عنوان با شیء ای که در حال بررسی آن هستید تماس پیدا نکند.

اگر تماس پیدا کرد باید سریعا آن را پاک کرده و تمیز کنید. البته باید بدانید تمیز کردن لنزهای کثیف کاری سخت است و می تواند باعث ایجاد خطوط و خش های دائمی بر روی آن شود که کیفیت و دقت میکروسکوپ را کاهش می دهد.

 • میکروسکوپ را در محیطی تمیز و خشک نگهداری کنید.

مطمئن شوید محیط نگهداری میکروسکوپ عاری از مواد شیمیایی مخرب و محلول ها باشد، زیرا می تواند باعث تخریب لنز و قسمت های فلزی میکروسکوپ شود. محیط مرطوب نیز به تدریج باعث کاهش کیفیت و تخریب میکروسکوپ می شود.

 • مراقب لامپ های میکروسکوپ باشید.

– برای تمیز کردن لامپ ها از دست استفاده نکنید زیرا نه تنها باعث تمیز شدن لامپ نمی شود، بلکه به تدریج باعث سوختن لامپ میکروسکوپ می شود.

– هنگام خاموش کردن و روشن کردن میکروسکوپ از کلید مربوطه و نه منبع اصلی برق، استفاده کنید.

– از لامپ های با کیفیت در میکروسکوپ استفاده کنید تا  ایجاد مشکل نکنند.

– تعدادی لامپ زاپاس و جایگزین داشته باشید.

– پس از استفاده از میکروسکوپ، اجازه دهید لام و منابع نوری میکروسکوپ خنک شوند. با این کار عمر لامپ های میکروسکوپ را افزایش می دهید.

 • در حمل و نقل میکروسکوپ دقت کنید.

میکروسکوپ یک وسیله ی حساس می باشد و شامل قسمت های شکستنی است بنابراین باید در حمل آن دقت کرد.

هنگامی که میکروسکوپ را حمل می کنید، آن را به وسیله پایه و بازوی محافظ فلزی نگه دارید. هم چنین آن را با گرفتن صفحه نمونه بلند نکنید زیرا ممکن است باعث خارج شدن آن از تنظیمات شود.

بهترین روش جابه جایی میکروسکوپ دیجیتالی حمل آن به وسیله ی کیف مخصوص خود می باشد.

 • از تمیزکننده های مخصوص استفاده کنید.

به علت حساس بودن میکروسکوپ دیجیتال بهتر است برای تمیز کردن آن از تمیز کننده های مخصوص خودش استفاده کنید.

از یک باد بزن هواکش برای از بین بردن گرد و غبار استفاده کنید. مانده های چسبیده را می توان با کاغذ لنز مرطوب با آب مقطر و یا محلول پاک کننده لنز و مالیدن با حرکتی دایره ای از بین برد. دقت کنید برای تمیز کردن لنز هیچ گاه از وسیله و شیء های تیز استفاده نکنید.

 

نتیجه گیری بهترین میکروسکوپ دیجیتال

در آخر باید به این نکته اشاره کرد که خرید میکروسکوپ دیجیتالی ارزان و باکیفیت باید از یک فروشگاه معتبر انجام گیرد. امروزه پیدا کردن یک فروشگاه معتبر سخت تر از قبل شده است.

یک فروشگاه معتبر بهترین برند ها را با بهترین قیمت ها ارائه می کند و هم چنین شامل ضمانت نیز می باشد.

برای خرید میکروسکوپ دیجیتالی با قیمت مناسب و کیفیت بالا و هم چنین دارای ضمانت می توانید به سایت روبیکس مراجعه نمایید.

فاطمه خانی
دیدگاه کاربران 1 دیدگاه
 • میلاد ۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ / ۱۲:۴۸ ب٫ظ

  برای دانش آموزان چه میکروسکپی را پیشنهاد می کنید؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *