ویژگی بهترین میکروسکوپ دیجیتال چیست؟

ویژگی بهترین میکروسکوپ دیجیتال چیست

میکروسکوپ وسیله ای است برای بزرگنمایی اشیا علی الخصوص اشیا کوچک. البته کارایی میکروسکوپ را فقط نمیتوان بزرگنمایی نامید، زیرا کار اصلی آن نمایش جزئیات است. میکروسکوپ برای بسیاری از محققان از جمله زیست شناسان که اورگانیسم های زنده را مطالعه میکنند بسیار مفید است. همچنین استفاده از میکروسکوپ در صنایع الکترونیک هم امروزه بسیار زیاد شده است. میکروسکوپ مخصوص صنعت الکترونیک میکروسکوپ دیجیتال است.

تاریخ ساخت میکروسکوپ و مخترع آن

در سال ۱۶۵۰ دانشمندان با شیشه های منحنی به نام عدسی اشیا را بصورت بزرگ نمایی شده میدیدند. سپس فرد هلندی با فکر اینکه تصویر بزرگ شده توسط یک ذره بین را با ذره بین دیگری بزرگ کند، میکروسکوپ را ساخت. بدین ترتیب با در راستای هم قرار گرفتن دو عدسی، میکروسکوپ ساخته شد. میکروسکوپ های اولیه بسیار ساده بودند و فقط از یک لوله و چند عدسی تشکیل شده بودند. ساخت میکروسکوپ در طول زمان پیشرفت زیادی کرد.

میکروسکوپ دیجیتال چیست؟

میکروسکوپی است که به کامپیوتر وصل میشود و یک دوربین کوچک Cmos دارد. تصویرهایی که میکروسکوپ دیجیتالی ثبت میکنند در کامپیوتر نمایش داده میشوند. این تصاویر قابلیت ذخیره شدن بر روی وسایل ذخیره سازی را در فرمت های تصویری و ویدیوئی دارند. میکروسوپ دیجیتالی استفاده گسترده ای در صنعت و پژوهش های علمی دارد.بهترین میکروسکوپ دیجیتالی در موارد صنعتی و پژوهشی بکار گرفته میشود. بعضی از میکروسکوپ های دیجیتالی قابل حمل هستند و در دست جا میشوند. اما بقیه ی میکروسکوپ های دیجیتالی مانند میکروسکوپ های معمولی هستند و فقط در محل چشمی خود یک دوربین دیجیتال دارند. این میکروسکوپ های دیجیتالی همچون میکروسکوپ های معمولی محدودیت هایی دارند و ثابت می باشند. اما کیفیت تصویر بالایی نیز دارند. شما میتوانید یک میکروسکوپ معمولی را با اضافه کردن یک چشمی دیجیتال (یک دوربین دیجیتال کوچک است که به جای چشمی معمولی قرار میگیرد) به یک میکروسکوپ دیجیتال تبدیل کنید و با کابل  USBآن را به کامپیوتر وصل کنید. لازم به ذکر است که میکروسکوپ های دیجیتال اغلب از نرم افزارهای رایانه ای استفاده میکنند که قابلیت های پیشرفته ای دارد. به عنوان مثال، بعضی از این نرم افزارها آپشن هایی برای ضبط ویدئو، تنظیم تصاویر، ویرایش فیلم، تجزیه و تحلیل نمونه های سه بعدی، اندازه گیری و ایجاد گزارش دارند. همین قابلیت ها آن ها را به بهترین میکروسکوپ دیجیتالی تبدیل کرده است.

مزیت های میکروسکوپ دیجیتال

مزیت های میکروسکوپ دیجیتال که آن را بهترین میکروسکوپ دیجیتال میکند :

اشتراک گذاری

 تصاویر میکروسکوپ دیجیتال روی رایانه نمایش داده میشود به راحتی قابل اشتراک گذاری است.

سهولت

دیگر مثل قدیم لازم نیست پشت میکروسکوپ بنشینید و در عدسی نگاه کنید بلکه تصاویر را به راحتی در محیط کارتان روی صفحه نمایشگر رایانه مشاهده کنید.

بزرگنمایی

 بعضی از میکروسکوپ های دیجیتال به نسبت میکروسکوپ های نوری بزرگنمایی بیشتری دارند چون از میکروسکوپ دیجیتال از اندازه صفحه نمایشگر رایانه برای بزرگنمایی بهره میبرد.

کیفیت تصویر

که علت آن تابش مستقیم تصویر به دوربین است. سایر ویژگی‌ها مانند ضد هالاسیون برای کاهش تابش نور، محدوده دینامیکی بالا (HDR) برای کنتراست و عمق رنگ بهتر، توانایی ایجاد تصاویر تماماً فوکوس فراتر از میدان دید، و گزینه‌های نورپردازی زاویه‌دار، بافت تصویر بیشتری را ارائه می‌کنند. بیش از آنچه که می توانید از طریق چشمی ها و انعطاف پذیری فوق العاده برای رسیدگی به طیف گسترده ای از برنامه ها تجسم کنید.

ذخیره سازی

 تصاویر میکروسکوپ دیجیتالی روی کامپیوتر انتقال داده میشود بدین ترتیب قابل ذخیره سازی روی انواع دستگاه های ذخیره سازی و بازدید مجدد روی آن ها است.

عملکرد راحت

 میکروسکوپ دیجیتال راحت تر و سریعتر شروع به کار میکند و شما هم بالطبع راحت تر کار خود را انجام میدهید.

بهره مندي چند نفره

 در كلاس هاي چند نفره همه ميتوانند نمونه را همزمان و به وضوح مشاهده كنند. پس در وقت و هزينه صرفه جويي ميشود.

معرفی چند مدل از بهترين میکروسکوپ دیجیتال

جالب است بدانید بهترين میکروسکوپ های دیجیتال محبوب اکثرا قابل حمل هستند و همراه یک لپ تاپ یا کامپیوترهای میکرو استفاده میشوند.

Proscope Mobile

 طوری طراحی شده اند که در آیپد، آیفون و آیپاد تاچ میتوان از آن ها بهره برد. برای استفاده از آن باید نرم افزارهای مربوطه را دانلود کرده و نصب کنید.مدل roscope HR دارای یک لنز عوض شدنی است که می تواند بزرگنمایی ۴۰۰ برابری انجام دهد.

ViTiny

 میکروسکوپ دیجیتال برای محیط های آموزشی مناسب است و دارای حافظه داخلی نیز هست. اما این میکروسکوپ دیجیتال هرگز جایگزین سایر میکروسکوپ های دیجیتالی USB نیست ولی برای آموزشگاه هایی که درجستجوی یک میکروسکوپ دیجیتال قابل حمل و دارای کیفیت هستند ViTiny میتواند بهترین و مناسب ترین گزینه منتخب باشد. این میکروسکوپ قابلیت ذخیره ۲۰ عکس را دارد تا در فرصتی دیگر به کامپیوتر کپی شود.

میکروسکوپ های دیجیتال خاصی مثل مدل های پلارید و فلئورسنت (UV) و همچنین مسافت دور نیز وجود دارند. میکروسکوپ های پلارید جهت فعالیت با سطوح درخشان و براق مثلا جواهرات، فلزات و بردهای مدارهای چاپی تولیده شده است.میکروسکوپ دینو لایت مدل am4113 توانائی خنثی سازی درخشش نور را دارد.بقیه میکروسکوپ های دیجیتالی جهت کاربردهای ویژه مثل dentiscopes، earscopes و iriscopes طراحی شده اند. همچنین بعضی از دستگاه های پزشکی میکروسکوپ های دیجیتالی معمولي را جهت كارهاي ويژه اي تغيير ميدهند و از آن ها استفاده ميكنند.

كاربردهاي ميكروسكوپ ديجيتال در صنعت و پژوهش

 • استفاده دندان پزشكان از ميكروسكوپ ديجيتال براي بررسي دندان ها.
 • استفاده شنوائي سنجان از ميكروسكوپ ديجيتال براي بررسي گوش دروني.
 • استفاده از ميكروسكوپ ديجيتال در امور قضائي و بررسي جعل اسناد.
 • استفاده پزشكان زيبائي از ميكروسكوپ ديجيتال براي بررسي مشكلات پوست.
 • استفاده دامپزشكان از ميكروسكوپ ديجيتال براي از بين بردن ضايعاتي مانند كنه.
 • استفاده باغ داران از ميكروسكوپ ديجيتال جهت شناسايي حشرات و آفات درختان.
 • استفاده چاپخانه ها از ميكروسكوپ ديجيتال براي كنترل كيفيت.
 • استفاده كارگاه هاي مهندسي از ميكروسكوپ ديجيتال به جهت بررسي ابزارآلات و برد مدارات چاپي.
 • استفاده صنعت نساجي از ميكروسكوپ ديجيتال براي بررسي كيفيت نخ.
 • استفاده دانشمندان حوزه حشره شناسي، باستان شناسي، زيست شناسي و … از ميكروسكوپ ديجيتال در محيط يا آزمايشگاه.
 • استفاده از از ميكروسكوپ ديجيتال 8 در گالري هاي هنري جهت ترميم اثر هنري.

فروشگاه روبیکس بزرگترین فروشنده انواع ميکروسکوپ دیجیتال در سراسر کشور می باشد. شما میتوانید با خرید میکروسکوپ دیجیتالی خود را از روبیکس تهیه نمایید.

فاطمه خانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *