هر آنچه باید درباره کاربرد میکروسکوپ های دیجیتال بدانید

میکروسکوپ دیجیتال چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

یک میکروسکوپ دیجیتال می تواند همان وظایف میکروسکوپ نوری را انجام دهد، اما مزایای بیشتری دارد

اگر تا به حال در آزمایشگاه کار کرده باشید، می دانید که یک میکروسکوپ نوری از یک چشمی و شی برای بزرگنمایی یک جسم کوچک استفاده می کند. اما با ادامه پیشرفت فناوری، میکروسکوپ های دیجیتال محبوب تر می شوند.

به بیان ساده، میکروسکوپ دیجیتال میکروسکوپی است که به جای چشمی از دوربین دیجیتال استفاده می کند. میکروسکوپ های دیجیتال به مانیتور کامپیوتر متصل می شوند تا نتایج را در زمان واقعی نشان دهند.

میکروسکوپ دیجیتال چگونه کار می کند؟

یک میکروسکوپ دیجیتال از اپتیک و یک دوربین دیجیتال برای خروجی تصاویر گرفته شده به مانیتور کامپیوتر استفاده می کند. پیچیدگی آنها از نسخه های ساده دستی گرفته تا سیستم های پیشرفته ای که انواع روش های مشاهده و عملکردهای اندازه گیری را ارائه می دهند، متغیر است.

بسیاری از میکروسکوپ های دیجیتال از نرم افزار کامپیوتری استفاده می کنند که می تواند کارهای پیشرفته ای را انجام دهد. به عنوان مثال، برخی از این نرم افزار دارای ویژگی هایی برای ضبط ویدئو، تنظیم تصاویر، ویرایش فیلم، تجزیه و تحلیل نمونه های سه بعدی، اندازه گیری و ایجاد گزارش می باشد.

مزایای استفاده از میکروسکوپ دیجیتال چیست؟

یک میکروسکوپ دیجیتال می تواند همان وظایف میکروسکوپ نوری را انجام دهد، اما مزایای بیشتری دارد. در اینجا شش نمونه آورده شده است:

  • قابلیت اشتراک گذاری: از آنجایی که میکروسکوپ های دیجیتال تصاویر را روی صفحه نمایش می دهند، به اشتراک گذاری اطلاعات با همکاران آسان است.
  • راحتی: روزهایی که ساعت ها از طریق چشمی نگاه می کردند، گذشته است. درعوض، می توانید در حالی که نمونه ای را روی نمایشگر مانیتور مشاهده می کنید، در یک موقعیت راحت بنشینید. این باعث می شود محیط کار شما ارگونومیک تر شود.
  • بزرگنمایی: برخی از میکروسکوپ های دیجیتال بزرگنمایی بالاتری نسبت به بسیاری از میکروسکوپ های نوری دارند. دلیل آن این است که میکروسکوپ های دیجیتال از اندازه مانیتور کامپیوتر برای تعیین بزرگنمایی استفاده می کنند. از سوی دیگر، میکروسکوپ های نوری با ضرب بزرگنمایی عدسی در بزرگنمایی چشمی، بزرگنمایی را تعیین می کنند.
  • تصاویر با کیفیت بالاتر: میکروسکوپ های دیجیتال تصاویری با کیفیت بالا ارائه می کنند زیرا می توانند تصویر را مستقیماً به دوربین بتابانند. سایر ویژگی‌ها مانند ضد هالاسیون برای کاهش تابش نور، محدوده دینامیکی بالا (HDR) برای کنتراست و عمق رنگ بهتر، توانایی ایجاد تصاویر تماماً فوکوس فراتر از میدان دید، و گزینه‌های نورپردازی زاویه‌دار، بافت تصویر بیشتری را ارائه می‌کنند. بیش از آنچه که می توانید از طریق چشمی ها و انعطاف پذیری فوق العاده برای رسیدگی به طیف گسترده ای از برنامه ها تجسم کنید.
  • ذخیره سازی تصویر: تصاویر گرفته شده با میکروسکوپ دیجیتال را می توان بر روی هارد دیسک کامپیوتر یا دستگاه ذخیره سازی ذخیره کرد. سپس کاربران می توانند برای ایجاد گزارش های کامل به تصاویر مراجعه و بررسی کنند.
  • عملکرد آسان: میکروسکوپ‌های دیجیتال نسبت به میکروسکوپ‌های نوری سنتی راحت‌تر عمل می‌کنند. این به شما اجازه می دهد تا به سرعت و به راحتی شروع به کار کنید.

میکروسکوپ دیجیتال برای چه مواردی استفاده می شود؟

میکروسکوپ دیجیتال ابزاری کارآمد برای بازرسی و تجزیه و تحلیل اجسام مختلف از قطعات ریز ساخته شده تا دستگاه های الکترونیکی است. میکروسکوپ های دیجیتال در طیف گسترده ای از صنایع مانند آموزش، تحقیقات، پزشکی، استفاده می شوند. در اینجا برخی از برنامه های کاربردی رایج آورده شده است:

با میکروسکوپ دیجیتال می‌توانید سطح پوست، حشرات، گیاهان، سنگ‌ها، تمبر، سکه، جواهرات و بردهای الکتریکی را با جزئیات مشاهده کنید‏.‏ میکروسکوپ برای آموزش کودکان و نوجوانان و استفاده بزرگسالان، تعمیرکاران الکترونیک، مهندسان، زیست‌شناسان و هر شخصی که نیاز به بزرگنمایی داشته باشد مورد استفاده بوده و برای مشاغلی مانند تعمیرات موبایل، کامپیوتر و‏.‏‏.‏‏.‏ مناسب است‏.‏این میکروسکوپ قابلیت اتصال به گوشی های دارای درگاه میکرو یو اس بی که از قابلیت USB Host پشتیبانی میکنند را دارا می باشد ولی ممکن است بر روی برخی از گوشی های بازار کار نکند.

به خاطر داشته باشید که همه میکروسکوپ های دیجیتال یکسان ساخته نمی شوند. برای بهره مندی از مزایای کامل میکروسکوپ دیجیتال، به دنبال مدلی با ویژگی هایی باشید که مطابق با کاربرد خاص شما باشد.

به عنوان مثال، برخی از میکروسکوپ‌های دیجیتال شما را قادر می‌سازند تا روش‌های مشاهده را بدون تغییر عدسی تغییر دهید. این امر باعث صرفه جویی در زمان در بازرسی لنت ترمز خودرو می شود، زیرا بازرسان اغلب روش های مشاهده ای متعددی را امتحان می کنند تا ببینند کدام یک بهتر عمل می کند.

.

 

 

 

 

فاطمه خانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *