از کجا بفهمیم صدامون شنود میشه؟

از کجا بفهمیم صدامون شنود میشه

آیا شما هدف یک عملیات جاسوسی هستید؟ چگونه متوجه می شوید که تحت نظر هستید؟ از کجا متوجه می شوید که نیستید عبارتند از:

 • شما شغل مهم، مسئول یا مخفیانه ای دارید.
 • شما یک دانشمند، سیاستمدار، روزنامه نگار، شاهد، وکیل، قاضی، افسر پلیس یا یک مقام دولتی محلی هستید.
 • شریک یا همسر شما معتقد است که شما رابطه نامشروع دارید.
 • شما تقاضای حضانت انحصاری فرزندان خود را دارید.
 • شما یک فعال یا یک تروریست مظنون هستید.
 • شما بسیار ثروتمند هستید یا چیزی ارزشمند دارید.
 • شما یک سلبریتی هستید.
 • شخصی معتقد است که در صورت دسترسی یا گرفتن اطلاعات شخصی شما، می تواند از شما پول باج بگیرد.
 • کسی می خواهد از شما یا اعضای خانواده تان عکس بگیرد و استفاده کند – شاید برای سود یا انتقام.

البته، اطلاعات و رفتار شخصی ما دائماً توسط دولت، موتورهای جستجو، رسانه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌هایی که بازدید می‌کنیم، و احتمالاً توسط کارفرمایان ما ردیابی می‌شود، اما این مقاله برای افرادی در نظر گرفته شده است که مشکوک هستند صدایشان شنیده می شود.

یک دستگاه شنود چگونه به نظر می رسد؟

مانند دوربین‌ها، دستگاه‌های شنود هم در اندازه‌ها و شکل‌های مختلف هستند و به راحتی توسط هرکسی به دست می‌آیند. گاهی اوقات می توان از راه دور هم به میکروفون دستگاه های شما دسترسی داشت و به شما یا مکالمات شما گوش داد. حتی با تبدیل گوشی به دوربین مداربسته نیز ممکن است صدایتان ضبط شود.

 

از کجا بفهمیم صدایمان شنود میشود
از کجا بفهمیم صدایمان شنود میشود

 

دوربین مخفی نیز میتواند صدای ما را ضبط کند؟

علاوه بر میکروفن هایی که گفته شد و ممکن است هرجایی نصب شود، دوربین های مخفی نیز قابلیت ضبط صدا را دارند.

میتوان گفت اکثر دوربین مداربسته تحت شبکه قابلیت این را دارند که به صورت آنلاین محل مورد نظرتان را کنترل کنید. به همین خاطر دوربین هایی که تحت شبکه هستند احتمال ضبط صدا را دارند.

چگونه میکروفن مخفی، یا دستگاه های شنود را پیدا کنیم؟

هر کسی می‌تواند برنامه‌هایی را برای استراق سمع شما بخرد. بسیاری از این برنامه ها برای نصب نیاز به دسترسی به دستگاه شما دارند. گاهی اوقات آنها به جای روی سیستم عامل، روی سیم کارت پنهان می شوند.

با این حال، برخی ممکن است OTA (از طریق هوا، از راه دور) نصب شوند.

 1. منبع تغذیه را در نظر بگیرید. یکی از مواردی که باید به آن فکر کنید منبع تغذیه باگ است. برخی از آنها با باتری کار می کنند و در نتیجه عمر محدودی دارند. اگر کسی بخواهد دائماً به شما گوش دهد، به دستگاهی با منبع برق ثابت و قابل اعتماد نیاز دارد.
 2. تلفات برق را بررسی کنید یک اشکال کوچک ممکن است برق را از دستگاه های دیگر بدزدد. به عنوان مثال، برخی از آنها می توانند در یک کابل USB مخفی شوند و هر زمان که سیم به برق وصل می شود، برق مصرف کنند.
 3. به یک Buzz گوش دهید. وقتی خانه خالی است و سر و صدای ترافیک بیرون کاهش می یابد، راه بروید و تمام وسایل برقی مانند یخچال و کامپیوتر را خاموش کنید. آرام باشید و گوش کنید و به آرامی در خانه قدم بزنید و به صدای وزوز ملایم یا بلیپ گوش دهید. منبع را ردیابی کنید.
 4. تابلوهای سوئیچ خود را بررسی کنید صفحات کلید برق مکان مورد علاقه برای نصب هستند. هر صفحه کلید و پریز دیواری را ابتدا با نگاه کردن به آن و سپس حرکت دادن آن بررسی کنید. اگر اخیراً متصل شده است، ممکن است شل باشد. برق را خاموش کنید، پیچ صفحه را باز کنید و ببینید آیا چیزی پشت آن وجود دارد که نباید وجود داشته باشد.
 5. به دنبال سرنخ بگردید مراقب تغییر رنگ روی دیوارها یا سقف باشید. یک علامت دایره‌ای کوچک ممکن است نشانه‌ای از دوربین میکرو یا دستگاه شنود باشد. قرنیزها را برای برجستگی یا علائم اختلال بررسی کنید.
 6. میکروفون‌های مخفی به اندازه‌ای کوچک هستند که در اشیاء بی‌ضرر مانند خوشبوکننده‌های هوا پنهان شوند.

پیشنهاد مطالعه : آشنایی با میکروفون های دوربین مداربسته

تماس با روبیکس

چگونه بفهمیم تلفن همراه شما تحت نظر است یا شنود میشود؟

آیا باتری شما شارژ خود را از دست می دهد؟ اگر در زمانی که از گوشی خود استفاده نمی‌کنید افت ناگهانی شارژ می‌بینید، یا اگر ناگهان نیاز به شارژ بیشتر آن دارید، ممکن است به این معنی باشد که باتری توسط شخصی که از راه دور میکروفون شما را فعال کرده یا به صدا شما دسترسی دارد ، خالی می‌شود.

به نظر می رسد گوشی شما ذهن خودش را دارد؟

اگر به خودی خود خاموش و روشن می شود یا اصلا خاموش نمی شود (یا قبل از خاموش شدن مردد می شود)، صداهایی ایجاد می کند (مخصوصاً صدای ضربان دار و ثابتی که نشان می دهد میکروفون یا بلندگو فعال است)،ویا به طور تصادفی شروع به نصب برنامه ها می کند، یا اگر پس از خاموش کردن آن، نور همچنان روشن است، می تواند به این معنی باشد که کسی آن را از راه دور کنترل می کند.

آیا تداخل زیادی در تماس هایتان می شنوید؟

آیا از رایانه ها، تلفن ها، تلویزیون ها و رادیوها صدای بلند و ناگهانی می شنوید؟ از آنجایی که شنود تلفن اغلب با سایر دستگاه‌های الکترونیکی تداخل دارد و بسیاری از دستگاه‌های شنود تلفن از فرکانس‌هایی استفاده می‌کنند که ممکن است با وسایل الکترونیکی شما تداخل داشته باشد، اگر صدای اکو یا استاتیک از دستگاه‌ها در زمانی که از تلفن خود استفاده نمیکنید، شنیده شد، ممکن است نشان دهنده فعالیت از راه دور باشد.

آیا گوشی شما حتی زمانی که از آن استفاده نکرده اید گرم است؟ این نشانه کارکرد گوشی و خالی شدن باتری آن است.

آیا جهش غیر قابل توضیحی در هزینه داده های خود دیده اید؟ اگر قبض های تلفن شما بدون هیچ دلیل مشخصی بالا می رود، ممکن است شخص دیگری از داده تلفن همراه شما استفاده میکند.

 

پیدا کردن دستگاه شنود
پیدا کردن دستگاه شنود

 

اگر تلفن همراهتان هک شد چه باید کرد؟

برای یافتن و حذف نرم افزارهای جاسوسی به دستورالعمل های زیر مراجعه کنید. برنامه های مفید زیادی وجود دارد که به شما کمک می کند میزان مصرف باتری خود را کنترل کنید. برای رفع سریع مشکل، باتری را در زمانی که از گوشی خود استفاده نمی کنید خارج کنید، این می تواند از فعالیت های ناخواسته جلوگیری کند.

برنامه های جاسوسی را با یک برنامه آنتی ویروس مسدود کنید

حتی اگر از قبل برنامه های آنتی ویروس دارید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که آن را ارتقا دهید یا یک آنتی ویروس بهتر پیدا کنید.

تنظیم مجدد کارخانه را انجام دهید

با بازنشانی هر گوشی به تنظیمات اولیه کارخانه، از شر نرم افزارهای جاسوسی خلاص می شوید، ابتدا باید مطمئن شوید که از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کرده اید، در غیر این صورت همه آن ها را از دست خواهید داد.

علائمی که نشان میدهد خط ثابت شما شنود می شود.

آیا در حین مکالمه صداهای کوچکی از گوشی خود می شنوید؟ نشانه‌های ضربه زدن به خط عبارتند از: تغییرات صدا، افت‌های جزئی (یعنی شکاف‌های کوچک در گفتار طرف مقابل)، صداهای ساکن، صدای خش‌خش، یا هر صدای غیرمعمول دیگری. اینها زمانی اتفاق می‌افتند که دستگاه شنود به خط تلفن، وصل می‌شود.

در هنگام قطع تلفن به هر چیز غیرعادی گوش دهید.

آیا تلفن شما زمانی که از آن استفاده نمی کنید صداهای عجیب و غریب تولید می کند؟ این نشان می دهد که از خود تلفن به عنوان یک دستگاه شنود استفاده می شود. به عبارت دیگر، به عنوان یک میکروفون عمل می کند و هر مکالمه ای را در اتاق دریافت می کند.

چه کاری باید انجام دهید؟

جعبه اتصال تلفن خود را پیدا کنید و دو سیم (جفت کابل) مرتبط با تلفن ثابت خود را بررسی کنید. آیا کابل یا دستگاه اضافی وصل شده است؟ یک تکنسین خدمات می‌تواند به شما کمک کند چگونه دستگاه های شنود را با رادیو FM بررسی کنیم؟

حتی بدون خرید یک دستگاه گران قیمت ، میتوان از رادیو خود برای یافتن دستگاه های شنود الکترونیکی استفاده کنید. در صورت وجود هرگونه انتقال الکترونیکی، رادیو بازخورد ارسال می کند. ممکن است با این پدیده بازخورد زمانی که برای بلندگوها اتفاق می افتد آشنا باشید.

رادیو خود را در یک نقطه ساکت در انتهای باند FM تنظیم کنید.

رادیو را در اتاق حمل کنید. اگر شروع به تولید صداهای عجیب و غریب مانند صدای جیغ بلند کرد، آن را حرکت دهید تا صدا به بلندترین میزان خود برسد. این باید منبع انتقال باشد.

فعالیت رسانه های اجتماعی خود را اصلاح کنید

آدرس دادن به همه پلتفرم های رسانه های اجتماعی در اینجا امکان پذیر نیست، اما همه آنها تنظیمات حریم خصوصی دارند. مطمئن شوید که سطح شما در بالاترین سطح تنظیم شده است. حتی در این صورت، حساب‌های شما هک می‌شوند، بنابراین اگر می‌دانید قربانی یک جاسوس هستید، اصلاً از رسانه‌های اجتماعی استفاده نکنید.

 

از کجا بفهمیم صدامون ضبط میشه
از کجا بفهمیم صدامون ضبط میشه

 

آیا جاسوسی از کسی خلاف قانون است؟

در اکثر کشورها و حوزه های قضایی ( البته قوانین و سیاست ها از مکانی به مکان دیگر متفاوت است)  شما هیچ حقی برای حفظ حریم خصوصی در یک فضای عمومی ندارید.

با این حال، یک شهروند خصوصی معمولاً اجازه ندارد صدای شخص دیگری را بدون اطلاع یا رضایت او ضبط کند.

یک شخص مجاز است دوربین ها را در خانه یا ملک خود مخفی کند، حتی اگر در مورد حضور آنها به شما هشدار ندهد. اگر آنها دلیل موجهی برای نصب دوربین داشته باشند، قانونی تلقی می شود.

سخن پایانی

اگر شخصی هستید که اطلاعاتتان برایتان بسیار مهم است، باید نسبت به هرجایی که می روید اطمینان حاصل کنید. چون امکان دارد هر خانه ای دوربین مخفی، میکروفن مخفی داشته باشد و گفته های شما را ضبط کند و علیه شما استفاده کند.

اگر خودتان اقدام به خرید دوربین مداربسته  کردید میتوانید از روبیکس مشاوره بگیرید و خرید کنید.

فاطمه خانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *