رزولوشن تصویر دوربین مداربسته به چه معناست؟

رزولوشن تصویر دوربین مداربسته به چه معناست؟

انتخاب دوربین مداربسته مناسب ، پیچیده ترین تصمیم در هر پروژه نظارت تصویری است. دوربین‌ها انواع مختلفی دارند که می‌توان آنها را از جنبه‌های فنی مختلف دسته‌بندی کرد، مانند امکان دید در شب دوربین

رزولوشن، اصطلاحی برای توصیف وضوح تصویر، مورد استفاده قرار میگیرد و اغلب به عنوان معیاری برای شناخت در مورد کیفیت رزولوشن تصویر دوربین مداربسته، مانیتورها، چاپگرها، تصاویر دیجیتال و سایر فناوری های سخت افزاری و نرم افزاری استفاده می شود.

رزولوشن یک اصطلاح گسترده است و زمانی که در زمینه های مختلف فناوری استفاده می شود ممکن است معانی مختلفی داشته باشد. در این مقاله ، در مورد یکی از مهمترین، جنبه دوربین مداربسته ، که به طور مستقیم به کیفیت تصویر گرفته شده اشاره دارد یعنی رزولوشن تصویر دوربین مداربسته ، توضیح خواهیم داد. .

وضوح تصویر چیست؟

وضوح تصویر

وضوح تصویر نشان دهنده سطح جزئیات قابل مشاهده در آن است. این یک اصطلاح معمولی برای عکاسی و فیلمبرداری دیجیتال است.

آن سطح وضوح، کیفیت و جزئیاتی که می‌توانیم در یک تصویر دیجیتال ببینیم، دقیقاً همان چیزی است که با وضوح درک می‌کنیم.

تصاویر دیجیتال دیگر بر روی رسانه های مغناطیسی مانند فیلم های ویدیویی یا عکس قدیمی ضبط نمی شوند، بلکه بر روی بیت های کامپیوتری ساخته می شوند. در دیجیتال، وضوح بر حسب پیکسل، به ویژه در ستون‌های پیکسل (عرض تصویر) و ردیف‌های پیکسل (ارتفاع تصویر) اندازه‌گیری می‌شود.  هرچه تعداد ستون‌ها و ردیف‌های پیکسل بیشتر باشد، تصویر مذکور وضوح بالاتری داشته باشد، سطح جزئیات بیشتری را می‌تواند به ما ارائه دهد.

وقتی آن تعداد ستون پیکسل را در تعداد ردیف های پیکسل ضرب می کنیم، واحد اندازه گیری را در میلیون ها (مگا) پیکسل به دست می آوریم. بنابراین، برای مثال، فرض کنید تصویری با عرض 1500 پیکسل در ارتفاع 1200 پیکسل داریم. ما یک تصویر با اندازه کلی، وضوح، 1،800،000 پیکسل خواهیم داشت که اگر به یک میلیون برویم، 1.80 مگاپیکسل خواهد بود.

مزایای کیفیت بالا

وضوح بالا نه تنها تصاویر بزرگتر را به ارمغان می آورد همچنین توسعه فناوری های دیگری مانند اسکن پیشرونده و کاهش نویز پویا را امکان پذیر کرد. با این کار، تصاویر با وضوح بالاتر و همچنین با سطح بالاتری از جزئیات و وضوح به دست می آیند.

با یک دوربین با وضوح بالا می‌توانیم فضای بسیار بزرگ‌تری را نسبت به دوربین‌های آنالوگ معمولی نظارت کنیم. این بدان معناست که ما سطوح بیشتری را با تجهیزات کمتر نظارت می کنیم و کیفیت تصویر گرفته شده بسیار بالاتر است.

نحوه انتخاب رزولوشن مناسب برای دوربین امنیتی

یکی از اولین سوالاتی که باید از یک نصب کننده سیستم امنیتی بپرسیم ، در مورد سطح وضوحی است که دوربین مداربسته ما خواهند داشت.

در دوربین های قدیمی آنالوگ، وضوح تصویر با توجه به خطوط تلویزیونی که می توانستند ایجاد کنند اندازه گیری می شد. بنابراین، 480، 700 یا 1000 TVL (خطوط تلویزیون) صحبت می شد. هرچه خطوط تلویزیون بیشتر باشد، دوربین قادر به دستیابی به وضوح بیشتری خواهد بود. امروزه این معادل سیستم اندازه گیری مگاپیکسلی خواهد بود.

در حال حاضر برای انتخاب دوربین مداربسته گزینه های زیادی داریم. تنها با در نظر گرفتن ضریب وضوح، صحبت از مگاپیکسل طبیعی است، زیرا اکثر دوربین‌هایی که در حال حاضر نصب و استفاده می‌شوند دیجیتال هستند.

دوربین هایی با وضوح مگاپیکسل آنهایی هستند که حداقل یک میلیون پیکسل دارند با این حال، دوربین هایی نیز وجود دارند که به آن سطح نمی رسند، به دلیل اینکه قادر به ارائه یک خروجی ویدیوی دیجیتال هستند، اما با وضوح کمتر، مثلاً 0.3 مگاپیکسل، دیجیتالی نیز هستند. این دوربین‌ها ارزان‌تر هستند و در موقعیت‌های خاص کم‌تر به خوبی کار می‌کنند.

 

بیشتر بخوانید: وجود کدام دوربین مداربسته جلوی سارقان را می گیرد؟

انواع رزولوشن تصویر دوربین مداربسته

 

انواع رزولوشن تصویر دوربین مداربسته

دوربین امنیتی 2 مگاپیکسلی

این دوربین ها تصاویری با وضوح 1920 در 2160 پیکسل در هر واحد تولید می کنند. آنها به عنوان نظارت تصویری همه منظوره مناسب عمل می کنند ، اما معمولاً بسته به کیفیت و مسافت، جزئیات کوچک را کشف نمی کنند. موارد مصرف این دوربین ها شامل (انبارها و مزارع، خانه های تعطیلات، ساخت و سازو…)

دوربین مداربسته بولت 2مگاپیکسل روبیکس

دوربین امنیتی 4 مگاپیکسلی

این دوربین ها همچنین به عنوان دوربین های امنیتی 4MP/2K با رزولوشن 2560×1440 پیکسل در هر واحد شناخته می شوند. آنها یکی از رایج ترین رزولوشن ها برای امنیت خانه و مشاغل هستند و تصاویر بسیار واضح تری نسبت به وضوح 1080p ارائه می دهند.

این دوربین ها معمولا در گاراژها ، مسیرهای رانندگی و ورودی خانه ی شما، مورد استفاده قرار میگیرند.

دوربین امنیتی 5 مگاپیکسلی

دوربین های 5 مگاپیکسلی رزولوشن 2560 در 1920 پیکسل در هر واحد تولید می کنند. آنها همچنین یکی از اصلی ترین رزولوشن ها برای دوربین مداربسته هستند که تصاویر واضحی را ارائه می دهند. این رزولوشن بسیار شبیه به 4 مگاپیکسل است.

دوربین امنیتی 8 مگاپیکسلی

دوربین‌های امنیتی 8 مگاپیکسلی Ultra HD وضوح بالای 3840 x 2160 پیکسل در هر واحد تولید می‌کنند که بیش از 8 میلیون پیکسل است. اگرچه این رزولوشن‌های دوربین معمولاً از نظر بودجه قابل دسترسی نیستند، اما کیفیت ویدیو و تجربه پخش جریانی را تا حد زیادی افزایش می‌دهند.

موارد مصرف آن نیز شامل ( فضاهای تجاری مانند مغازه ها، رستوران ها و غیره، انبارها، مسیرهای رانندگی ساختمان های پر رفت و آمد و… ) است.

فاطمه خانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *