راهنمای جامع خرید دوربین مداربسته بولت

راهنمای جامع خرید دوربین مداربسته بولت

راهنمای جامع خرید دوربین مدار بسته بولت

 

شاید برای شما هم این سوال پیش امده باشد که دوربین مدار بسته چیست ؟ یا دوربین هایی که ما به عنوان دوربین های مداربسته با شکل های مختلف  در کوچه و خیابان و محیط های مختلف میبینیم  با هم چه تفاوتی دارند و هرکدام چه کاربردی دارند؟

دوربین مدار بسته یا (Closed-Circuit Television) که به شکل مخفف CCTV  نیز نامیده میشود ، سیستمی است که وقایع در حال اتفاق افتادن در محیطی که مورد نظر شماست را میتواند ضبط کند و به شما نمایش دهد . خرید دوربین مداربسته آنالوگ و دوربین مداربسته بولت دو نوع از معروف ترین دوربین های موجود در بازار هستند.

این فناوری بسیار کاربردی چندین دهه است که مورد استفاده قرار میگیرد و به مرور زمان با پیشرفت های چشم گیری رو به رو شد و در دستگیری مجرمان ، و تحویل شواهد مطمئن و … عملکرد تاثیر گذاری داشته است .

دوربین های مدار بسته دارای انواع مدل های مختلف میباشد که هر کدام مناسب محیط ها و فضای های مختلف طراحی شده اند .از کاربرد های دوربین های مدار بسته میتوان استفاده برای امنیت مکان های مختلف و استفاده برای تخلفات ترافیکی و … اشاره کرد .

دوربین مدار بسته بولت (BULLET) یکی از انواع دوربین های مدار بسته میباشد که به دلیل ویژگی هایی که دارا میباشد ،بسیار مورد توجه افرادی که قصد نصب و استفاده از دوربین های مدار بسته دارند قرار میگیرد که در ادامه به معرفی کامل این نوع دوربین میپردازیم .

عملکرد دوربین مدار بسته چگونه است ؟

دوربین مدار بسته به وسیله یک دوربین ، مانیتور و یک دستگاه ضبط کننده یا به اصطلاح ریکورد به شما این قابلیت را میدهد که به صورت زنده محیط مورد نظرتان را مشاهده کنید یا وقایعی که در ان مکان اتفاق می افتد ضبط شود و در صورت نیاز شما میتوانید به انها دسترسی پیدا کنید و دوباره انها را ببینید .

صفحه نمایش دوربین های مدار بسته مانند تلویزیون نمیتواند تمامی محتوای پخش شده به شکل عمومی را دریافت و پخش کند بلکه تنها محدود به تصاویر دوربین های نصب شده میباشد.

کاربرد و انواع دوربین مدار بسته

امروزه با توجه به افزایش انوع جرم و جنایت ها همه شرکت ها ،سازمان‌های مهم مانند بانک‌ها و موزه‌ها، مجتمع‌های مسکونی، خانه‌هایی که در آنها اشیای قیمتی نگه‌داری می‌کنند، مزارع و باغ‌ها اقدام به نصب دوربین های مدار بسته میکنند تا از خطرات احتمالی جلوگیری کنند .

به طور کلی 3 دسته دوربین مدار بسته وجود دارد که عبارت اند از :

دوربین‌های مدار بسته سیمی

این دوربین ها برای انتقال تصاویر از کابل استفاده میکنند . این دوربین محیط های کمتر از 300 متر را به خوبی پشتیبانی میکند اما در صورت بزرگ تر شدن محیط میتوان از کابل‌های شبکه، سوییچ‌ها و تقویت‌کننده‌های سیگنال استفاده کرد و  مشکل ضعیف شدن سیگنال را برطرف کرد .در این سیستم چند دوربین میتوانند با اتصال به یک صفحه ‌نمایش واحد در اتاق امنیت تصاویر را به نمایش در بیاورند .

دوربین‌های آنالوگ

دوربین انالوگ سالهاست مورد استفاده قرار میگیرند و از متداول ترین سیستم های دوربین های مدار بسته میباشند . سیستم این دوربین ها بسیار ساده است و ویدئوها را در محل ذخیره می‌کنند.

 

دوربین‌های آی‌پی یا پروتکل اینترنت (IP)

عملکرد این دوربین ها بسیار شبیه به دوربین های انالوگ میباشد با این تفاوت که دوربین های ای پی دارای قابلیت های بیشتری میباشند .از جمله قابلیت های این نوع دوربین میتوان به :

– تصاویر واضح تر

-رزولوشن بالا تر

– بزرگ نمایی و تغییر موقعیت از راه دور

اشاره کرد.

انواع دوربین‌های مدار بسته

همینطور که پیش تر اشاره کردیدیم دوربین های مدار بسته دارای انواع مختلفی در بازار میباشند . در ادامه به معرفی برخی از مدل های  دوربین های مدار بسته و کاربرد هر کدام در مکان های مختلف میپردازیم .

دوربین مدار بسته گنبدی یا دام (Dom)

دوربین مدار بسته گنبدی یا دام
دوربین مدار بسته گنبدی یا دام

 

 

این دوربین به دلیل محفظه دور دوربین در آن حالت گنبدی به این نام مشهور است . مزیت این دوربین مشخص نبودن زاویه دید لنز دوربین است . این امر باعث میشود که سارق نتواند تشخیص دهد دوربین در حال فیلم برداری از کدام محیط میباشد .

این دوربین گزینه ای بسیار مناسب برای فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و هتل‌ها میباشد و میتواند زاویه دید بسیار مناسبی به شما بدهد .

دوربین مدار بسته سی–مانت (C-Mount)

این دوربین با توجه به حجم زیادی که دارد میتواند عاملی مفید و بازدارنده برای افرادی که فکر خلاف به سرشان میزند باشد . لنز های این نوع دوربین قابلیت جداشنودگی و تنظیم برای مسافت های مختلف را دارند .

این دوربین مناسب برای فضاهای داخلی و خارجی ساختمان میباشد . همچنین از دیگر ویژگی های این دوربین میتوان به پشتیبانی از فناوری های مختلف اشاره کرد .

این دوربین مناسب مکان هایی مثل صنایع غذایی میباشد زیرا دوام مناسبی در برابر حرارت از خود نشان داده است .

دوربین مدار بسته PTZ

نام کامل این دوربین  Pan Tilt & Zoom Cameras میباشد . شما به وسیله این نوع دوربین میتوانید به تمامی فضاها دسترسی داشته باشید و لنز دوربین را به وسیله یک کلیک ساده به هر جهت که میخواهید هدایت کنید .

این دوربین دارای قابلیت هایی از جمله بزرگنمایی اپتیکال X36 ،دید در شب مادون قرمز تا ۲۰۰ متر، گردش ۳۶۰ و … میباشد

دوربین PTZ مناسب مکان هایی مثل فروشگاه‌های بزرگ، سازمان‌هایی مانند بانک یا موزه و نظایر آنها میاشد .

دوربین مدار بسته آی‌پی

دوربین مداربسته ای پی تصاویر ضبط شده را به وسیله اینترنت به اشتراک میگذارند . شما در کجای کره زمین که باشید میتوانید از طریق اینترنت به این تصاویر دسترسی پیدا کنید . تصاویر ضبط‌ شده به وسیله این دوربین روی رکوردرهای ویدئویی شبکه (NVR) یا روی نرم‌افزار ایمن برای دسترسی‌های بعدی ذخیره می‌شوند.

این دوربین ها مناسب برای افرادی است که مدام در حال سفر هستند و معمولا مکان ثابتی ندارند اما باید مکان هایی را زیر نظر داشته باشند . دسترسی به تصاویر این دوربین ها بسار اسان است وبا اتصال سیستمتان به اینترنت قابل مشاهده است .

دوربین بولت

دوربین بولت
دوربین بولت

 

دوربین بولت ،از انواع دوربین های مدار بسته هستند که به شکل استوانه دیده میشوند وکاربرد امنیتی دارند .این دسته از دوربین ها اغلب در فضاهای خارجی یوار یا بر روی سقف نصب میشوند و تنها در یک جهت خاص تنظیم میشوند . این دوربین دارای یک پایه 3 محوره میباشد و این پایه 3 محوره دلیل نصب اسان این دوربین بر روی سقف و دیوار میباشد .

دوربین های بولت IR  دوربین های بولت دارای مادون قرمز میباشند که به وسیله سیستم مادون قرمز میتوانند در مکان هایی مه نور بسیار کم است تصاویر نسبتا خوبی بگیرند .شما به وسیله دوربین بالت میتوانید از قابلیت دید در شب این دوربین بهره ببرید .

در سال های اخیر با پیشرفت این دوربین ها قابلیت  مادون قرمز EXIR به انها اضافه شده که کیفیت بهتری برای قابلیت دید در شب به شما میدهد .

 

به طور کلی دوربین های بولت به 3 دسته تقسیم میشوند

لنز ثابت (Fixed lens): این نوع لنز تصاویر را در یک زاویه دید بسته و به صورت ثابت نشان میدهند و امکان زوم در انها وجود ندارد .

لنز وریفوکال (Varifocal Lens): دوربین های دارای لنز وریفوکال دارای زاویه دید متغیر است و امکان زوم و بزرگنمایی در آنها  به صورت دستی وجود دارد.

لنز موتورایز: در دوربین با لنز موتورایز این تغییر زاویه با استفاده از موتوری کوچک و از راه دور صورت می‌گیرد.

کیفیت تصویر دوربین بالت بین 1 تا 12 مگاپیکسل میباشد اما در مکان های حساس معمولا از 2 یا 4 مگاپیکسلی استفاده میشود .

 

مزیت های دوربین بولت چیست ؟

مزیت های دوربین بولت چیست ؟
مزیت های دوربین بولت چیست ؟

 

 

 

در ادامه به برسی چندین مزیت این این دوربین ها میپردازیم و با کارایی این نوع دوربین بیشتر اشنا میشویم .

  • تنوع دوربین بولت :

کارایی این دوربین ها نسبت به دوربین ها دام بیشتر میباشد . تمامی این دوربین ها مجهز به قابلیت مادون قرمز میباشند و از نظر فنی نیز میتوانند انواع دوربین بولت آنالوگ، دوربین بولت تحت شبکه، دوربین بولت وایرلس و… باشند .

نکته قابل توجه این است که اکثردوربین هایی که در سیستم نظارت تصویری مورد استتفاده قرار میگیرند و مجهز به وای فای هستند از نوع بولت میباشند .

 

  • محل قرارگیری دوربین بولت:

دوربین ها مدار بسته بولت میتوانند در مکان های مختلف مثل دیوار، جلو آمدگی سقف، یا زیر سقف نصب شوند. راهرو، درب ورودی، راه پله و … یا به اصطلاح محیط هایی که بسیار کوچک هستند مناسب نصب دوربین های بولت میباشند .

  • قدرت مانور دوربین بولت:

طراحی فوق العاده دوربین بالت به شما این امکان را میدهد زاویه دیده مورد نظرتان  را به راحتی بدست بیاوردید . اگر زاویه دید دوربین شما پس از نصب مناسب نبود به اسانی میتواند بدون انکهچ نیاز به خراب کاری باشد ان را تغییر دهید .

  • مناسب فضای خارجی:

هنگامی صحبت از فضای خارجی میکنیم باید این نکته را در نظر داشته باشیم که دوربین باید در برابر شرایط محیطی مقاوم باشد .

اکثر دوربین های بولت با توجه به اینکه بیشتر در محیط های خارجی مورد استفاده قرار میگیرند مقاوم در برابر شرایط سخت اب و هوایی میباشند .

دوربین‌های بولت با استاندارد  IP66 یا  IP67 در برابر نفوذ آب و گرد و غبار مقاوم‌اند.

  • قابلیت دیده شدن و بازدارندگی دوربین بولت:

این دوربین با توجه به حجمی که دارد قابل مشاهده میباشد . اگرچه بعضی اوقات نمای ساختمان را بهم میریزد یا مزاحم بنظر میرسد اما میتواند عاملی بازدارنده برای افرادی که فکر خلاف به سرشان میزند باشد .برسی هایی که روی سارقین انجام گرفته نشان میدهد اکثر انها هنگام مشاهده دوربین دار بسته از ارتکاب جرم منصرف میشوند .

  • نقض کمتر حریم خصوصی همسایگان:

دوربین های بولت معمولا به دلیل امکان تنظیم به صورت دستی بر روی محدوده خاص، معمولا کمتر به طور ناخواسته به حریم خصوصی همسایگان تجاوز می‌کنند.

قیمت دوربین های مدار بسته بولت

قمیت دوربین مدار بسته بالت با توجه به ویژگی هایی که در مقاله به انها اشاره کردیم بستگی دارد . کیفیت تصویر ، جنس بدنه دوربین ، و کیفیت دید درشب دوربین بالت عوامل تاثیر گذار در قیمت گذاری این دوربین میباشند .

سخن پایانی راهنمای خرید دوربین مداربسته بولت

در مقاله بالا به معرفی انواع دوربین های مدار بسته و معرفی کامل دوربین مدار بسته بولت پرداختیم .

اگر قصد خرید و استفاده از دوربین های مدار بسته دارید حتما قبل از خرید راجب انها تحقیق کنید و دوربین مناسب برای مکانی که مد نظر دارید را انتخاب کنید .

دوربین مورد نظر  را حتما از فروشگاه های معتبر خریداری کنید و نصب دوربین را حتما به افراد متخصص بسپارید .

فاطمه خانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *