دوربین مداربسته IP چیست ؟

دوربین مداربسته IP چیست ؟

دوربین مداربسته IP شبکه یک دوربین دیجیتال است که برای نظارت استفاده می شود، دوربین های تحت شبکه جانشین سیستم های مداربسته تلویزیونی آنالوگ هستند که برای چندین دهه به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند، اما به جای یک شبکه اختصاصی، از شبکه IP محلی استفاده می کنند که دسترسی به اینترنت را نیز فراهم می کند. دوربین های تحت شبکه در سال 1996 توسط Axis Communications طراحی و ساخته شدند و به آن “دوربین IP” نیز گفته میشود . در ادامه با روبیکس همراه باشید تا با چگونگی کارکرد این نوع دوربین ها بیشتر آشنا شوید:

دوربین های IP  چگونه کار می کنند؟

ظهور دوربین IP یک تغییر بزرگ در دنیای دوربین مداربسته بود، قبلاً دوربین های امنیتی واقعاً کار زیادی نمی کردند، آنها اطلاعات ویدئویی خام را به یک دستگاه DVR مرکزی ارسال می کردند و تمام فشرده سازی ویدئو و هر گونه تجزیه و تحلیل هوشمند در داخل DVR انجام میشد ، نه درون خود دوربین ؛ دوربین امنیتی آنالوگ به عنوان یک کره چشم و DVR را به عنوان مغز در نظر بگیرید. چشم به خودی خود کار دیگری جز ارسال اطلاعات به مغز برای پردازش نمی تواند انجام دهد.

سپس دوربین IP  آمد و همه چیز را تغییر داد. IP مخفف “پروتکل اینترنت” است. این نام کمی گیج کننده است، زیرا در واقع به اینترنت نیاز ندارد. اما از همان نوع فناوری شبکه استفاده می کند.

با دوربین های IP، همه چیز در خود دوربین انجام می شود. فیلم را ضبط می کند، فشرده سازی می کند و بر روی آن تجزیه و تحلیل انجام می دهد؛ برخی از دوربین های IP حتی توانایی ذخیره ضبط ها از طریق ذخیره سازی لبه را دارند، به این معنی که شما حتی به یک ضبط کننده خارجی برای ذخیره فیدهای نظارتی خود نیاز ندارید.

دوربین‌های آنالوگ از کابل‌های انتقال ویدئو استفاده می‌کنند تا داده‌ها را از دوربین و مستقیماً به DVR منتقل کنند. اگر دوربین‌های IP همه چیز را خودشان پردازش می‌کنند، چگونه آن فیدهای ویدیوی پردازش شده را در دسترس سایر دستگاه‌ها قرار می‌دهند؟

کابل اترنت توانا

اتصال دوربین امنیتی به شبکه محلی با استفاده از کابل اترنت، دوربین را به دستگاه دیگری در شبکه منتقل می کند. اگر بخواهم خانه دیگری در محله خود داشته باشم، مانند تصویر بالا، می توانیم از دستگاه های دیگر در همان شبکه محلی به دوربین مداربسته IP دسترسی داشته باشیم. با تلفن، کامپیوتر، NVR من می توانم کانال های ویدئویی را دانلود کرده و دوربین را از در هر جای محله نصب کنم.

بیشتر بخوانید: ضرورت دوربین وای فای کوچک برای کنترل اتاق کودک

 

آیا برای دوربین های IP خود به اتصال اینترنت نیاز دارید؟

خیر. علیرغم نام “پروتکل اینترنت”، دوربین های امنیتی IP نیازی به اتصال خارجی به اینترنت ندارند. تنها چیزی که لازم است اتصال به شبکه محلی شماست.

در ابتدایی ترین شکل خود، این LAN می تواند شبیه دوربین IP شما باشد که مستقیماً به پورت اترنت رایانه شخصی شما وصل شده است. در این مثال، شما فقط دو دستگاه را در یک LAN به هم متصل خواهید کرد: رایانه شخصی و دوربین امنیتی IP. تا زمانی که به دوربین شما متصل باشد، می‌توانید از رایانه شخصی خود به دوربین امنیتی IP دسترسی داشته باشید.  این راه‌اندازی برای اکثر تنظیمات دوربین امنیتی IP ایده‌آل نیست، اما می‌تواند روشی مفید برای آزمایش تجهیزات شما باشد.

همچنین می تواند شبیه دوربین IP شما باشد که به یک سوئیچ اترنت متصل است و به چند کامپیوتر مختلف نیز متصل است. این رایانه ها برای دسترسی به دوربین امنیتی شما نیازی به دسترسی به اینترنت ندارند، زیرا همه آنها در یک شبکه محلی قرار دارند.

همچنین به نظر می رسد دوربین های امنیتی شما مستقیماً به سوئیچ PoE در پشت دستگاه NVR وصل شده اند. اگر دستگاه NVR شما به مانیتور و برق متصل است، برای دسترسی به فیدهای دوربین ضبط کننده، نیازی به اتصال به اینترنت نیست. در واقع ضبط کننده حتی نیازی به اتصال به شبکه محلی خارج از خودش ندارد. این به این دلیل است که سوئیچ PoE در پشت اکثر NVR ها به عنوان شبکه یکپارچه خود عمل می کند. این را به عنوان جامعه کوچک خود در داخل یک محله در نظر بگیرید. این بدان معناست که دستگاه NVR شما به هر چیزی که مستقیماً به سوئیچ PoE متصل است دسترسی کامل دارد. فقط به خاطر داشته باشید که اگر NVR شما به شبکه محلی شما متصل نباشد، نمی توانید از طریق رایانه شخصی یا دستگاه تلفن همراه خود به NVR یا دوربین IP خود دسترسی پیدا کنید. تنها راهی که می توانید به فیدهای نظارتی خود دسترسی پیدا کنید، از طریق خود NVR است.

 

بیشتر بخوانید: چرا دوربین مداربسته بی سیم؟

اتصال دوربین IP به اینترنت چه فایده ای دارد؟

حتی اگر برای استفاده از دوربین امنیتی IP خود نیازی به اتصال به اینترنت ندارید ، می‌تواند ایده خوبی باشد که دوربین‌های خود را به اینترنت متصل کنید تا بیشترین بهره را از دوربین‌های IP خود ببرید.

بدون اتصال به اینترنت، فقط می توانید از طریق شبکه محلی خود به دوربین های امنیتی خود دسترسی داشته باشید. اما اگر دوربین‌های خود را به اینترنت متصل کنید، تا زمانی که به اینترنت متصل هستید، می‌توانید دوربین‌های خود را از هر جای دیگری در جهان مشاهده و مدیریت کنید، چه از تلفن یا رایانه شخصی استفاده می‌کنید. این بزرگترین مزیت برای اتصال دوربین های شما به اینترنت است، زیرا می توانید در هر زمان و از هر مکان مراقب ملک خود باشید.

چگونه دوربین IP خود را به اینترنت متصل می کنید؟

ساده است تا زمانی که شبکه محلی شما به اینترنت وصل است، هر چیزی که به LAN شما متصل است به اینترنت نیز متصل است. این بدان معناست که اگر یک روتر اینترنت به یک سوئیچ متصل دارید، همیشه می توانید دوربین IP یا NVR خود را مستقیماً به این سوئیچ وصل کنید تا مطمئن شوید تمام تجهیزات امنیتی شما به اینترنت وصل هستند. یا می توانید این را به سطح بعدی ببرید و یک سوئیچ Power over Ethernet را به شبکه محلی خود وصل کنید. با سوئیچ PoE، می‌توانید دوربین‌های IP خود را هم به شبکه و هم به برق متصل کنید، بنابراین نیازی نیست نگران اجرای چند کابل باشید؛

کلام آخر

امیدوارم این مقاله به شما کمک کرده باشد تا درک بهتری از نحوه عملکرد دوربین‌های امنیتی IP و چگونگی راه‌اندازی دوربین با اتصال به اینترنت داشته باشید

فاطمه خانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *