ردیاب ماشین چیست و چگونه کار می کند؟

ردیاب ماشین

ردیاب‌های سیستم موقعیت‌یابی جهانی (GPS) دستگاه‌های قابل حملی هستند که به مدیران ناوگان، والدین و صاحبان وسایل نقلیه اجازه می‌دهند خودرو‌های خود را نظارت و ردیابی کنند. ردیاب‌ ماشین بی‌درنگ برای خودروها می‌توانند داده‌های سرعت و مکان آنی را ارائه دهند، با برخی از ردیاب‌های خودروی GPS، می‌توانید هشدارهای بی‌درنگ را تنظیم کنید تا زمانی که راننده سرعت می‌گیرد یا از منطقه خاصی منحرف می‌شود، خاموش شود.

ردیابی GPS چگونه کار می کند؟

ردیابی GPS از شبکه ای از ماهواره ها برای تعیین مکان دستگاهی که برای این منظور طراحی شده است استفاده می کند. ایده اصلی این است که یک ردیاب GPS از سه لایه برای تعیین موقعیت فیزیکی خود بر اساس فاصله آن از سه ماهواره GPS استفاده می کند. این همان فناوری است که توسط یک سیستم ناوبری قابل حمل یا داخل خودرو استفاده می شود .

تفاوت بین ردیاب GPS و سیستم ناوبری خودرو در این است که سیستم ناوبری موقعیت و مسیرهای رانندگی شما را در اختیار شما قرار می دهد. در مقابل، یک ردیاب یا عادات رانندگی شما را ثبت می کند یا موقعیت مکانی خود را در زمان واقعی پخش می کند.

هنگامی که یک ردیاب جی‌پی‌اس برای یک خودرو می‌تواند موقعیت مکانی خود را پخش کند، معمولاً از همان فناوری استفاده می‌کند که تلفن همراه شما برای برقراری تماس یا اتصال به اینترنت استفاده می‌کند. بنابراین، برخی از ردیاب‌های خودروی GPS به هزینه اشتراک ماهانه نیاز دارند.

دستگاه های ردیاب خودرو برای چه مواردی استفاده می شوند؟

هدف اصلی یک دستگاه ردیاب اتومبیل GPS این است که همیشه به شما اطلاع دهد که وسیله نقلیه شما کجاست، به عنوان مثال، اگر ماشین شما دزدیده شد و یک ردیاب نصب کرده بودید، می توانید مکان آن را به پلیس اطلاع دهید.

دستگاه های ردیاب خودرو برای صاحبان ناوگان بزرگ خودرو یا کامیون نیز مفید است. برخی از این فناوری برای بررسی مکان وسایل نقلیه خود در هر زمان معین برای هماهنگی بهتر عملیات روزانه استفاده می کنند. در مقابل، دیگران بیشتر علاقه مند به پیگیری مسافت پیموده شده برای حسابداری یا بازپرداخت هستند.

اگر می توانید به موقعیتی فکر کنید که ممکن است بخواهید بدانید ماشین شما  کجا بوده است، ممکن است به یک ردیاب ماشین GPS نیاز داشته باشید. تنها نکته این است که بیشتر این ردیاب‌ها به خدمات سلولی نیاز دارند تا داده‌های موقعیت مکانی را در زمان واقعی به شما ارائه دهند.

چگونه از ردیاب ماشین GPS استفاده می شود؟

استفاده از ردیاب جی پی اس در ماشین شما معمولاً آسان است، اما این روند از یک دستگاه به دستگاه دیگر کمی متفاوت است. تفاوت اصلی منبع تغذیه است، اما تغییرات کافی وجود دارد که هنوز هم ایده خوبی است که ابتدا دفترچه راهنما را بررسی کنید.

برخی از ردیاب‌های GPS برای وصل شدن به کانکتور تشخیصی آنبورد (OBD-II) طراحی شده‌اند که معمولاً در زیر داشبورد نزدیک پای راننده قرار دارد. مزیت در اینجا این است که این ردیاب ها مستقیماً از کانکتور تشخیصی تغذیه می کنند که استفاده از آن بسیار آسان است. اگر تا به حال از کدخوان یا ابزار اسکن استفاده کرده باشید، استفاده از این نوع ردیاب بسیار آسان است .

سایر ردیاب‌های خودرو به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به فندک یا سوکت لوازم جانبی وصل می‌شوند و محل نصب آنها را محدود می‌کنند. نصب و استفاده از این ردیاب‌ها آسان است، اما برخی از آن‌ها وقتی که رانندگی نمی‌کنید، انرژی را از باتری می‌گیرند. در این صورت، باید ردیاب را از برق بکشید تا از خراب شدن باتری خودرو جلوگیری کنید .

محتاط‌ترین ردیاب‌های جی‌پی‌اس خودرو با باتری کار می‌کنند، به این معنی که می‌توان آن‌ها را تقریباً در هر مکانی نصب کرد. از آنجایی که منبع تغذیه خارجی وجود ندارد، این نوع ردیاب باید به طور دوره ای برداشته و شارژ شود، در غیر این صورت کار نمی کند.

هنگامی که یک ردیاب GPS در وسیله نقلیه خود نصب کردید، می توانید از نرم افزار روی رایانه، تلفن یا تبلت خود برای مشاهده موقعیت مکانی آن در زمان واقعی استفاده کنید.. برای استفاده های شخصی به راحتی میتوانید هشدارهای باز شدن درب خودرو و یا روشن شدن خودرو را با پیامک دریافت کنید . به راحتی میتوانید با ارسال پیامک، خودرو را از راه دور خاموش کنید . قابلیت شنود برای صاحب خودرو وجود دارد که در مواقع ضروری میتوان از آن استفاده کرد.همچنین در صورت جدا کردن ردیاب از باطری خودرو بلافاصله پیغام اخطار بصورت SMS و نیز نرم افزاری به کاربر ارسال می گردد.

.

فاطمه خانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *