فیش BNC چیست؟ کاربرد فیش BNC در دوربین مداربسته چیست؟

فیش BNC

‏فیش BNC مخفف Bayonet Neill – Concelman است. یک رابط فرکانس رادیویی برای اتصال و قطع سریع مینیاتورها برای انواع کابل های کواکسیال می‌باشد. از فیش BNC می‌توان برای پایان دادن به کابل کواکسیال در دوربین مداربسته استفاده کرد.

مخترع BNC کارل کانسلمن بود. او یک مهندس برق بود که در سال ۱۹۵۰ با همکاری پل نیل در حالی که برای یک شرکت الکترونیک کار می‌کرد یک اتصال کابل کواکسیال را به ثبت رساند.

چگونگی اتصال کابل دوربین مداربسته به فیش BNC

کانکتورهای BNC برای اتصال به کانکتور دوربین مداربسته و دوربین فیلمبرداری به کابل کواکسیال RG59 متصل می‌شوند.

یکی از کاربردهای اساسی فیش BNC این است که یک طرف کابل کواکسیال از طریق فیش BNC به دوربین مداربسته و طرف دیگر از طریق فیش ،به DVR متصل می شود. در قسمت پشت دستگاه ضبط دی وی آر یک درگاه مخصوص برای اتصال فیش BNC تعبیه شده است.

فیش BNC در دوربین مداربسته می تواند بر کیفیت انتقال صدا و تصویر از دوربین مداربسته تاثیر بگذارد، بنابراین در خرید و نصب کانکتور  BNCدقت کنید. همچنین یکی از دلایل اصلی ایجاد نویز در تصاویر دوربین مداربسته خرابی فیش بی ان سی است که در این صورت باید فیش تعویض شود.

کابل RG59 چیست؟

دسته‌ای از کابل های کواکسیال به نام RG59 برای انتقال تصاویر دوربین مداربسته استفاده می‌شوند، این کابل دارای چند لایه می باشد که هر کدام وظیفه ای را دارند و در اتصال به فیش BNC موثر هستند.

  • مغزی کابل : انتقال اطلاعات تصویر را برعهده دارد.
  • عایق داخل کابل : کار آن محافظت از مغذی کابل است، عایق باید از اتصال بین سیم و صفحه جلوگیری کرده و آن را جدا کند.
  • شیلد کابل : وظیفه آن حفاظت از کابل در برابر نویز های الکترومغناطیسی است.
  • پوشش بیرونی کابل: حفاظت از کل کابل را بر عهده دارد.

خرید کانکتور BNC مدل RG59

کانکتور BNC مدل RG59

کاربرد کانکتور های BNC:

اتصالات BNC با کابل کواکسیال در تلویزیون، رادیو و دیگر لوازم الکترونیکی با فرکانس بالا برای سیگنال های آنالوگ و دیجیتال استفاده می شود. به طور کلی می‌توان گفت که کاربرد آنها برای اتصالات صوتی و تصویری می باشد و بسته به دستگاه متصل ، نحوه تعبیه سیگنال صوتی می‌تواند بین آنالوگ و دیجیتال متفاوت باشد.

رابط هایBNC معمولاً در استودیوهای ضبط یافت می شوند ، زیرا این نوع اتصالات هماهنگی آسان اجزای مختلف را امکان پذیر می کند ،علاوه بر این آنها به گزینه‌ ای مطلوب برای نظارت تصویری تبدیل شده اند، به خصوص زمانی که دوربین‌های آنالوگ وجود دارند.

این کانکتور با کابل هایRG59  ،RG58 تا RG179 و RG316 سازگار می باشد.

خرید مبدل فیش AV به BNC مدل PRK-4

مبدل فیش AV به BNC مدل PRK 4

چند نوع فیش BNC وجود دارد:

کابل ها و کانکتور هایBNC  در نسخه های مقاومت 50اهم و۷۵ اهم تولید می‌شوند. اتصالات ۷۵ برای فیلم دیجیتال با کیفیت بالا( دوربین مداربسته )طراحی شده است و می توانند خروجی خود را بسته به ورودی دریافتی مقیاس کنند .اندازه آن ها کمی با نوع ۵۰ اهم متفاوت است و معمولاً برای استفاده در فرکانس هایی تا ۲ گیگاهرتز مشخص می‌شوند.

کاربرد اتصال50اهم برای برنامه هایی تا ۴ گیگا هرتز می باشد، اگر مصرف کننده بخواهد سیستم قدیمی خود را ارتقا دهد یک اتصالBNC این کار را انجام می‌دهد. یک رابط بی ان سی اجزای ویدیویی آنالوگ را از دوربین به مانیتور تلویزیون یا DVR متصل می کند، در این صورت در قسمت خود محکم قرار می‌گیرد و اتصالی با کیفیت و ایمن ارائه می‌دهد.

انواع اتصالات اصلی BNC:

  • اتصال پیچی :

پس از آن که دو قسمت نر و مادگی فیش BNC را قرار دادید، آن را ۱۸۰ درجه بچرخانید. این کار باعث فرو رفتن سنجاقک ها در یک شیار بسته روی دو قسمت می‌شود .این اتصال به دلیل نصب و راه اندازی آسان دوربین مداربسته ،هم برای افراد مبتدی و هم برای افراد حرفه ‌ای بسیار مناسب است .ابزار مورد نیاز برای نصب کانکتور روی RG یا کابل کواکسیال فقط سیم چین و نوار چسب می باشد.

تنها کار کاری که باید انجام دهید این است که لایه روئی کابل کواکسیال را که در انتهای کابل قرار دارد توسط سیم‌چین باز کنید، سپس رشته‌ های شیلد را توسط دست تان بتابانید و کنار بزنید. برای آنکه بخش مرکزی آن مشخص شود قسمتی از روکش را برش دهید، کانکتور BNC را با پیچ گوشتی باز کرده و روی کابل بگذارید، سپس قسمت اتصال را با نوار چسب محکم کنید.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که کابل کواکسیال RG59 خود را در معرض رسانای مرکزی قرار دهید و این کانکتورها را در انتهای کابل به هم بچرخانید. برای جلوگیری از ورود آب در انتها بهتر است اتصال را با مقداری نوار برق محکم کنید.

  • اتصال فشاری:

روش اتصال فشاری با دستگاه پرس انجام می‌شود. این کانکتورها معمولاً در دوربین های مداربسته استفاده می‌شوند و مناسب ترین کانکتور برای استفاده با کابل RG59 هستند. در این روش ابتدا حلقه اتصال بی ان سی را روی کابل سوار می کنید ،همچنین همانند روش اتصال پیچی لایه روئی کابل کواکسیال که در انتهای کابل قرار دارد را به واسطه سیم‌چین باز کنید، سپس رشته‌های شیلد را با دست بتابانید و کنار بزنید. برای آنکه بخش مرکزی آن مشخص شود قسمتی از روکش را برش دهید. قسمت دیگر کانکتور را روی هسته کابل قرار دهید و با دستگاه پرس فشار دهید و یک اتصال قوی ایجاد کنید0

  • اتصال لحیمی:

با این نوع اتصال کابل کواکسیال با ابزار لحیم کاری به فیش لحیم می شود، که اتصال بسیار قوی ایجاد می‌کند .استفاده از این نوع اتصال آسان است و به ابزار دیگری به جز لحیم کاری نیاز ندارد، چون کانکتور را با پیچاندن آن روی کابل کواکسیال وصل می کنید البته اگر کابل از قبل بریده نشده باشد ممکن است به ابزارهایی نیاز باشد.

برخی افرادBNC های پیچ خورده را غیر قابل اعتماد می دانند زیرا به اندازه اتصالات فشرده قوی نیستند.

تماس با ما روبیکس

 تبدیل های فیش BNC :

  • تبدیل BNC به BNC

از این مبدل برای افزایش طول ضبط هنگام جا‌به‌جایی استفاده می‌شود .اگر کابل قطع شده باشد یکی از راههای رفع مشکل تعویض کابل است .از طرف دیگر دو سر کابل را می‌توان به یک کانکتور BNC وصل کرد و یک تبدیل بین آنها ایجاد کرد.

  • تبدیل BNC به Audio

از این مبدل می توان برای انتقال صدا به جای فیش صدا استفاده کرد. اندازه کوچکی دارد ، وزن آن سبک است و در کنار BNC نصب می‌شود و کار با آن بسیار راحت می باشد.

قیمت فیش BNC

با توجه به تنوع کانکتور های BNC این قطعات با قیمت های متفاوتی در بازار عرضه می شوند، از قیمت حدود 5000 تومان تا بالای 12000 تومان موجود هستند .در هنگام خرید با توجه به شرایط استفاده و اتصال، فیش را انتخاب و خریداری کنید. بهترین فیش BNC از روی قیمت تشخیص داده نمی شود بلکه جنس بدنه آن هم بسیار مهم می باشد.

بیشتر بخوانید: تستر دوربین مداربسته موارد استفاده و مزایای آن

فاطمه خانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *