تفاوت بین دوربین مداربسته IP و آنالوگ چیست؟

دوربین مداربسته

تفاوت بین دوربین مداربسته IP و آنالوگ چیست؟

قبل از پذیرش گسترده اینترنت پهن باند ، دوربین مداربسته آنالوگ تنها گزینه بود. این دوربین ها کاملاً متفاوت از دوربین های IP عمل می کنند. تکنولوژی آنالوگ اولین نسل از دوربین های تحت شبکه است که این تکنولوژی تصاویر آنالوگ توسط دوربین ، ضبط  و به دستگاه ضبط تصویر DVR که آنالوگ می باشد انتقال داده می شود.

تفاوت بین دوربین های مدار بسته IP و آنالوگ چیست؟

دوربین های امنیتی دیجیتال امروزی سال ها جلوتر از مدل های قدیمی آنالوگ دوربین مداربسته هستند.

اما تفاوت اصلی چیست؟ دوربین های IP سیگنال را به صورت دیجیتالی منتقل می کنند ، در حالی که دوربین های مداربسته آنالوگ به شیوه قدیمی فیلم ها را از طریق کابل ارسال می کنند.  در این تکنولوژی وضوح تصویر یا ریزولیشن دوربین ها محدود بود و ریزولیشن تصویری که تعریف میشد 600 TV LINE تا   1000 TV LINE بود که حداکثر تصویری که در بحث دوربین های آنالوگ می توانیم داشته باشیم کمتر از یک مگاپیکسل بود و خیلی کیفیت تصویر در دوربین های آنالوگ ضعیف بود.

اما در دوربین های دیجیتالی مجموعه ای از ویژگی ها وجود دارد. این ویژگیها به صاحبان مشاغل راههای جدیدی می دهد تا از اموال خود مراقبت کنند و از هرگونه فعالیت مخرب جلوگیری کنند. در این مقاله آنچه باید در مورد دوربین های مدار بسته آنالوگ در مقابل دوربین های IP بدانید ، آمده است.

تفاوت بین IP و دوربین های مدار بسته چیست؟

کیفیت تصویر

تفاوت کیفیت تصویر در دوربین های آنالوگ و دوربین های ip

فقط اتصال به اینترنت نیست که آخرین نسل دوربین های امنیتی را با مدل های قدیمی متفاوت می کند. بزرگترین تفاوت: کیفیت تصویر در دوربین های IP می باشد.

دوربین های IP کیفیت تصویر بسیار بهتری نسبت به مانیتورهای امنیتی آنالوگ دوربین مدار بسته دارند و تصاویری که با دوربین های آنالوگ گرفته شده اند در مقایسه با دوربین های IP تار یا دانه دار هستند. این امر به ویژه در صورتی که جسم به سرعت در حال حرکت است یا محیط تاریک است صادق است.

کیفیت فیلمبرداری از مزایای اصلی دوربین های IP است ، زیرا مشاهده و ضبط یک تصویر مهم است. با این حال ، هنگام مقایسه دوربین های مداربسته آنالوگ دوربین مداربسته در مقابل IP ، مزایا و معایبی وجود دارد.

انتقال و ذخیره سازی تصویر

انتقال و ذخیره سازی تصویر دوربین مداربسته

دوربین های IP  بستر IP یا دیجیتال هستند. در واقع در دوربین های IP تصاویر بصورت دیجیتالی ذخیره می شوند و روی کابل شبکه، تصاویر به دستگاه NVR (Network Video Recorder) منتقل می شود و روی هارد دیسک ذخیره می شود.

مقایسه تجهیزات IP با تجهیزات آنالوگ

تجهیزات IP با تجهیزات آنالوگ تفاوت های بسیار زیادی دارد. اولین تفاوت آنها ضبط پایه ای تصاویر بصورت دیجیتالی هستند یعنی تصاویر از دوربین بصورت دیجیتالی گرفته می شود و مستقیم به دستگاه ضبط تصویر منتقل می شود و این باعث می شود ما هیچ افت کیفیتی در شبکه انتقال نداشته باشیم.

وضوح تصویر در دوربین های IP نامحدود است یعنی پایه ای ترین کیفیت تصویر 2 مگاپیکسل است و تا 12 مگاپیکسل در حال حاضر در بازار وجود دارد ولی این تکنولوژی به سرعت در حال رشد هستند.

با توجه به اینکه شبکه ارتباطی دوربین های IP با NVR همان شبکه کامپیوتری می باشد و  ترکیبی از کابل شبکه و سوییچ ها است. بنابراین دیگر نیاز نیست در دوربین های IP از هر دوربین یک کابل تا دستگاه NVR منتقل شود و می توان کابل ها را بوسیله سوییچ انشعاب داده و فقط یک کابل به دستگاه منتقل شود که این کار باعث می شود یک شبکه انتقال ساده تر، تمیزتر و ارزانتر نسبت به دوربین های آنالوگ داشته باشیم.

مزایای اصلی دوربین مداربسته آنالوگ در مقابل دوربین IP

دوربین های مدار بسته آنالوگ

در حالی که کیفیت تصویر یک نقطه ضعف بالا در این دوربین ها است و وضوح تصویر در آنها محدود و کم هست ، مزایایی در دوربین های مدار بسته آنالوگ وجود دارد که شامل موارد زیر است:

  • هزینه های کمتر: این مزیت ممکن است این دوربین ها را به گزینه ای مناسب تبدیل کند. برای مثال پروژه های تجاری، پروژه های مسکونی که دوربین های کمی نیاز دارند می توان از همان سیستم AHD استفاده کرد.
  • سازگاری:دوربین های مدار بسته با یکدیگر بسیار سازگار هستند ، بنابراین می توانید بدون نگرانی در مورد تطبیق مارک ها ، دوربین های اضافی اضافه کنید. این همچنین می تواند در هزینه شما صرفه جویی کند. نصب این دوربین ها با کابل کواکسیال ساده است.

دوربین های امنیتی IP

  • همانطور که قبلاً ذکر شد ، دوربین های IP می توانند تصاویر واضحی را ضبط کنند . حتی اگر سوژه به سرعت در حال حرکت باشد. وضوح تصویر در دوربین هایIP خیلی بالاتر از دوربین های آنالوگ می باشد
  • پروژهای بزرگ و حرفه ای که نیاز به دوربین های زیادی دارند از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر هست که با دوربین های آی پی کار شود.

همراهان و مشتریان عزیز فروشگاه اینترنتی دوربین مداربسته روبیکس، شما می توانید در صورت نیاز،  خرید دوربین بی سیم ، دوربین وای فای کوچک ، تستر دوربین مداربسته را در سایت روبیکس با پایین ترین قیمت خریداری نمایید.

فاطمه خانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *