دوربین مداربسته دام چیست؟

دوربین مداربسته دام چیست؟

 

دوربین دام چیست؟

دوربین مداربسته دام یکی از انواع مدل های دوربین مداربسته است که به دلیل ظاهری که دارند به آن دوربین مداربسته دام می گویند.

( Dome) دام در زبان انگلیسی به معنای گنبد است. در واقع به دلیل ظاهر گرد و گنبدی شکل به آنها دام می گویند. دوربین مداربسته دام در زیر سقف نصب می شوند و اغلب برای مصارف داخلی استفاده می شوند. دوربین های دام می توانند آنالوگ HD یا شبکه ای باشند.

از دوربین های دام برای نصب در منازل، ادارات، مراکز تجاری و … می توان استفاده کرد.بدنه این دوربین ها بیشتر از پلاستیک و برخی از مدل ها فلزی می باشد.

 

انواع دوربین مداربسته دام

 

 

همانطور که گفته شد دوربین های مداربسته دام به دو نوع آنالوگ HD و شبکه تقسیم می شوند. دوربین های آنالوگ HD کیفیت تصویر بسیار بالاتری نسبت به دوربین های آنالوگ قدیمی دارند. کیفیت تصویر دوربین های آنالوگ HD در حال حاضر به 8 مگاپیکسل می رسد.

دوربین دام آنالوگ HD قیمت مقرون به صرفه ای نسبت به کیفیت تصویر و عملکرد خود دارد. از طرفی دوربین های دام با تکنولوژی شبکه نیز وجود دارد که علاوه بر کیفیت تصویر بالا، قابلیت های ویژه تصویر مانند شمارش افراد، تشخیص چهره، الگوریتم تشخیص حرارت و … را نیز دارا می باشد.

 

دوربین مداربسته دام تحت شبکه

این سری از دوربین ها دارای پایه کابل کشی مبتنی بر کابل شبکه می باشند که دارای دو کابل هستند که یک کابل برای تغذیه (آداپتور) و دیگری برای ارسال سیگنال و دیتا می باشد، اگر دوربین تحت شبکه شما دارای قابلیت POE باشد، نیازی به تامین برق دوربین ندارید زیرا برق آن از طریق کابل POE تامین می شود.

اخیراً یک شرکتی، دوربین تحت شبکه را به صورت Cable free ارائه کرده است که ساختار و طراحی آن به گونه ای است که کابل ها از داخل کیس به هم متصل شده و افراد غیر مجاز به راحتی نمی توانند به کابل های دوربین آسیب بزنند و باعث قطع شدن تصاویر شوند.

 

دوربین مداربسته دام کواکسیکال

این سری شامل طیف وسیعی از دوربین ها از جمله دوربین های CVBS، HDCVI، AHD و HDTVI می باشد.

پلت فرم کابل کشی این دوربین ها بر پایه کابل کواکسیال بوده و دو کابل وجود دارد که یک کابل برای تغذیه دوربین (آداپتور) و دیگری همان کابل کواکسیال است که برای ارسال سیگنال استفاده می شود.

در این بین فناوری های HDCVI و HDTVI از نظر قابلیت ها، کیفیت و وضوح تصاویر دارای مزیت های بیشتری بوده و قیمت بالاتری نیز دارند.

 

دوربین مداربسته دام ضد ضربه

در صورت نیاز به دوربین مداربسته برای شرایطی با احتمال آسیب می توانید دوربین مداربسته دام با استاندارد IK10 را خریداری و نصب کنید که نشان دهنده بالاترین مقاومت در برابر ضربه های فیزیکی است.

 

کاربرد دوربین مداربسته دام

کاربرد دوربین مداربسته دام
کاربرد دوربین مداربسته دام

 

 

نوع طراحی این دوربین ها باعث شده تا برای محیط های مسقف به طور بالقوه مورد استفاده قرار گیرند. دوربین های دام عموما کاربردهای غیر صنعتی دارند.

بدنه این دوربین ها معمولا از پلاستیک است و در برابر شرایط بد آب و هوایی مقاومت چندانی ندارد، بنابراین بهتر است از این نوع دوربین ها در محیط های داخلی اداری، تجاری، داخل فروشگاه، ادارات، پارکینگ منازل و مکان های عمومی، هتل ها، بیمارستان ها استفاده شود.

اما مدل‌هایی از این دوربین وجود دارند که بدنه فلزی داشته و می توان در محیط های خارجی از آنها استفاده نمود.

 

ویژگی های دوربین مداربسته دام

اما چرا این دوربین ها اینقدر مورد استقبال قرار گرفته اند؟ به خاطر ویژگی های منحصر به فرد و کارآمدی که دارند. در ادامه ویژگی های دوربین مداربسته دام را بررسی می کنیم تا شما نیز بتوانید با اطلاعات کامل اقدام به خرید آن کنید.

 

کیفیت تصویر دوربین مداربسته دام

دوربین های دام در کیفیت های مختلفی مانند آنالوگ، آنالوگ HD و شبکه موجود است و از نظر کیفیت تصویر محدودیتی وجود ندارد.

البته در مورد دوربین های آنالوگ باید بگوییم که منسوخ شده اند و جای خود را به دوربین های آنالوگ HD داده اند. این دوربین ها را می توانید از کیفیت تصویر 2 مگاپیکسلی تا کیفیت تصویر 12 مگاپیکسلی خریداری کنید.

به عنوان مثال دوربین مداربسته دام 2 مگاپیکسلی کیفیت تصویر قابل قبولی دارند و بیشتر برای فضاهای اداری و اتاق های خانه مناسب هستند. دوربین مداربسته دام با مگاپیکسل بالاتر کیفیت تصویر بسیار بالایی دارند و در کاربردهای مختلف قابل استفاده هستند.

 

دید در شب دوربین مداربسته دام

دید در شب نه تنها در دوربین های دام، بلکه در اکثر دوربین های امروزی نیز وجود دارد. وجود این قابلیت در دوربین مداربسته امکان ضبط تصاویر دوربین مدار بسته در شب و در نور کم را فراهم می کند.

علاوه بر این فناوری های دید در شب پیشرفته تری مانند فناوری EXIR نیز به دوربین های مداربسته اضافه شده است که قدرت آن چندین برابر IR است. با وجود این فناوری، حتی در تاریکی مطلق هم می توانید تصاویری با کیفیت داشته باشید.

همچنین می توانید از پروژکتور مادون قرمز در کنار دوربین استفاده کنید. علاوه بر این در چند سال اخیر فناوری جدیدتری به نام دید در شب Exir به بازار آمده است که می توانید آن را در برخی از مدل های دوربین حیوانات خانگی مشاهده کنید. دوربین های اکسیر دید در شب بسیار بالاتر از دوربین های معمولی هستند.

 

لنز دوربین مداربسته دام

یکی از عوامل موثر بر کیفیت تصویر، لنز است. به طور کلی دوربین های مداربسته دام به سه دسته لنز ثابت (Fixed)و لنز واریفوکال (Varifocal)  و  موتورایز (Motorized) تقسیم می شوند.

لنزهای ثابت فاصله کانونی مشخصی دارند که شامل 2.8، 3.6، 6 میلی متر و … می شود، در لنزهای ثابت امکان زوم روی سوژه ها وجود ندارد.

در دوربین مداربسته دام با لنز ثابت، هرچه فاصله کانونی کمتر باشد، زاویه دید دوربین بیشتر و تصاویر گسترده‌تر است.

 

تفاوت لنزهای دوربین مداربسته دام

لنزهای واریفوکال دارای دو فاصله کانونی هستند و بنابراین امکان زوم مکانیکی در آنها وجود دارد. برای مثال لنز 2.8-12 دارای زاویه دید 105 تا 60 درجه است که به این معنی است که لنز دوربین می تواند زوم کند و فواصل بین این دو محدوده را ببیند.

دوربین های دام با لنزهای متغیر موتورایز در مقایسه با دوربین های لنز ثابت و واریفوکال در بسیاری از پروژه ها بسیار کارآمد هستند.

زیرا با استفاده از آنها می توانید به راحتی با استفاده از منو فاصله کانونی دوربین را به صورت خودکار تغییر دهید. روی سوژه زوم کنید و دید بهتری از محیط خود داشته باشید.

این لنزها بر روی زاویه دید دوربین ها تأثیر می گذارند.  دوربین های دام با لنز ثابت معمولا با لنز 2.8میلیمتر (~85 درجه) یا 3.6(~70 درجه) میلیمتر ساخته می شوند و دوربین های دام وریفوکال معمولا لنز 3-9(~35 تا 80 درجه) میلیمتر یا 2.8-12 (~25 تا 85 درجه) میلیمتر دارند.

 

کاربرد لنزهای دوربین مداربسته دام

  • اگر نیاز به گرفتن میدان دید وسیع دارید، می توانید از دوربین مداربسته با لنز ثابت استفاده کنید. دوربین مداربسته دام با لنز ثابت تصویر میدان دید وسیعی را در اختیار شما قرار می دهد. هر چه فاصله کانونی دوربین کمتر باشد، زاویه دید دوربین بیشتر می شود.
  • اگر نیاز به تصویربرداری از یک قسمت خاص با یک میدان دید خاص دارید، می توانید از دوربینی با لنز متغیر یا لنز وریفوکال استفاده کنید.

دوربین مداربسته دام واریفوکال قابلیت تنظیم میدان دید را با توجه به نیاز کاربر فراهم می کند. تنظیم زاویه دید دوربین مداربسته دام در هنگام نصب به صورت دستی انجام می شود، بنابراین هر بار که نیاز به تغییر زاویه دید دارید ابتدا باید درب دوربین را باز کرده و به صورت دستی آن را تعویض کنید.

 

دوربین مداربسته دام و اسپید دام چه تفاوتی دارند؟

دوربین مداربسته دام و اسپید دام چه تفاوتی دارند؟
دوربین مداربسته دام و اسپید دام چه تفاوتی دارند؟

 

دسته دیگری از دوربین های مداربسته به نام دوربین اسپید دام وجود دارد.

این گروه را نباید در دسته دوربین های دام قرار داد. دوربین اسپید دام دارای قابلیت های منحصر به فردی از جمله چرخش در جهات مختلف، زوم اپتیکال، امکان تنظیم دستورات مختلف و … می باشد همچنین ظاهر این دوربین ها با دوربین های دام بسیار متفاوت است.

در مقاله تفاوت دوربین دام و اسپید دام به توضیح کامل در این باره پرداخته ایم و اینجا صرفاً نکات ریزی اشاره شده است.

زاویه دید: لنز مورد استفاده در این دوربین ها معمولا از نوع وریفوکال است و می توان آن را تا فواصل بسیار دور زوم کرد و پوشش داد. به این ترتیب می توانند تصاویر را در جهات مختلف ضبط کنند.

نصب: با توجه به اینکه دوربین های دام اغلب برای مصارف معمولی استفاده می شوند، برای محیط های کوچک و زیر سقف مناسب می باشند. در حالی که دوربین های اسپید دام در ارتفاع نصب می شوند و بیشتر برای محیط های بزرگ مناسب هستند.

 

دوربین مداربسته دام تورت چیست؟

دوربین تورت (Turret) نیز نوعی دوربین دام است. اکثر دوربین های دام دارای پوشش شیشه ای هستند. اما دوربین تورت فاقد این محافظت است. این دوربین ها از نظر قیمت و کارایی هیچ تفاوتی با سایر دوربین های مداربسته دام ندارند و فقط ظاهر آن ها متفاوت است.

 

مزایای دوربین مداربسته دام

زاویه دید: دوربین مداربسته دام به دلیل شکل گنبدی، زاویه دید وسیع تری دارند و محدوده وسیع تری را پوشش می دهند. در نتیجه می توان با تعداد دوربین های کمتری، منطقه وسیعی را فیلمبرداری کرد.

مقاومت در برابر گرد و غبار و آب: این ویژگی در اکثر دوربین های دام وجود دارد و به همین دلیل می توان آن ها را در محیط بیرونی بدون ورود رطوبت، آب و گرد و غبار نصب کرد.

عدم جلب توجه: دوربین دام به دلیل اینکه بیشتر روی سقف نصب می شود حساسیت کمتری ایجاد می کند و کمتر توجه افراد را به خود جلب می کند.

قابلیت زوم: دوربین های دام دارای لنز وریفوکال با دو فاصله کانونی هستند و بنابراین امکان زوم در آنها وجود دارد.

ماندگاری: طبق آمار، دوربین های دام کمتر در معرض تخریب هستند و از دسترس خرابکاران دور هستند.

 

قیمت دوربین مداربسته دام

قیمت دوربین مداربسته دام در بازار از حدود 200 هزار تومان تا حدود 1.5 میلیون تومان موجود است. این تفاوت قیمت به کیفیت، دید در شب، جنس بدنه و غیره بستگی دارد.

که می توانید تمامی محصولات را در فروشگاه روبیکس با بهترین قیمت در بازار و با گارانتی معتبر خریداری نمایید.

 

سخن پایانی درباره دوربین مداربسته دام

دوربین مداربسته بولت و دام برای نظارت بر فضاهای داخلی استفاده می شود. اما دوربین های مداربسته دام در فضاهای داخلی ساختمان کاربرد بیشتری دارند.

دوربین های مداربسته بولت مشخص و قابل مشاهده هستند. سارقان و خرابکاران به راحتی می توانند دوربین های مداربسته بولت را شناسایی و از بین ببرند.

اگر به دنبال دوربین مداربسته ای هستید که شناسایی و تخریب آن سخت تر باشد، دوربین مداربسته دام را انتخاب کنید.

پایه نیم دایره ای دوربین مداربسته تشخیص زاویه دید را برای سارقان مشکل می کند. از طرفی مزیت دوربین مداربسته بولت این است که با چرخش 360 درجه، سطح وسیع تری را پوشش می دهند.

اگر دوربین مداربسته ای می خواهید که شیک و زیبا باشد و هماهنگی بیشتری با دکوراسیون داخلی ساختمان داشته باشد، دوربین مداربسته دام را انتخاب کنید.

فاطمه خانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *