روش های سرویس و نگهداری از دوربین مداربسته

12 راهکار ساده و مهم در سرویس و نگهداری از دوربین مداربسته 1

دوربین های مداربسته همیشه به عنوان یک ابزار پیشگیری از جرم استفاده می شوند.  مکان هایی که تحت پوشش دوربین های مداربسته قرار نمی گیرند اغلب مستعد سرقت هستند. بنابراین رعایت احتیاطات و اقدامات لازم در خصوص نگهداری از دوربین مداربسته برای دوربین‌ها ضروری است تا بتوانند همیشه به کار خود ادامه دهند.

در صورت وقوع جرم، ثبت وقایع از طریق سیستم دوربین مداربسته می تواند شواهد ارزشمندی ارائه دهد و احتمال محکومیت را افزایش دهد. فناوری و تجهیزات سیستم امنیتی دوربین مداربسته را می توان در محیط های داخلی و خارجی برای نظارت و محافظت از افراد، اموال، وسایل نقلیه و اشیاء قیمتی مورد استفاده قرار داد. در این مقاله  قصد داریم روش های مختلف نگهداری از دوربین مداربسته را توضیح دهیم :

آخرین باری که لنز و سیم کشی دوربین مداربسته را بررسی کردید کی بود؟ تعمیر و نگهداری دوربین مداربسته کار ساده ای نیست. با دانش در این باره میتوانید به بهترین نحو از دوربین خود استفاده کنید.

تعمیر و نگهداری دوربین مدار بسته چیست؟

نگهداری از دوربین مداربسته به معنای انجام اقداماتی برای اطمینان از سالم بودن دوربین است. فرآیندهای ساده ای که با مراقبت از دوربین باعث می شود تا آسیب یا مشکلی را که ممکن است بر عملکرد دوربین مداربسته تأثیر بگذارد برطرف گردد.

اهمیت نگهداری دوربین مدار بسته:دلیل اصلی نصب دوربین مدار بسته ایجاد محیطی امن برای کارمند یا اعضای خانواده شماست. برای داشتن یک دوربین مدار بسته موثر باید به طور مرتب تعمیر و نگهداری دوربین مدار بسته را انجام دهید .

بیشتر بخوانید: دزدگیر اماکن چیست و به چه صورت عمل میکند

روش های سرویس و نگهداری از دوربین مداربسته

روش های سرویس و نگهداری دوربین مداربسته

نظافت لنز دوربین مداربسته و محیط دوربین مداربسته از آلودگی و کثیفی

لنز دوربین مداربسته یکی از مهم ترین اجزای یک دوربین است که نقش مهمی در ارائه تصاویر خوب ایفا می کند. کثیفی لنز دوربین مداربسته می تواند مشکلات زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. به همین دلیل لازم است که سرویس نگهداری دوربین مداربسته خود را به طور مرتب بررسی کنید .

راه دیگر برای نگهداری از سیستم دوربین مداربسته تمیز کردن محیطی است که دوربین مداربسته در آن قرار دارد. بوته ها ، شاخ و برگ درختان و درختچه ها می توانند از عملکرد صحیح دوربین مداربسته جلوگیری کنند. پس بهتر است بوته ها، درختان را قطع کنید تا مانع دید دوربین مداربسته نشوند.

محل قرارگیری دوربین

نکته دیگر برای نگهداری دوربین مدار بسته توجه به محل نصب دوربین مداربسته است. یک دوربین سازگار با محل نصب خود انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر محیط شما دوربین را در معرض گرد و غبار، باران و برف قرار می دهد، باید دوربینی را انتخاب کنید که از استاندارد IP67 پشتیبانی می کند.

زنگ زدگی را بررسی کنید

سعی کنید گاهی اوقات زنگ زدگی را بررسی کنید. اگر دوربین مداربسته شما زنگ زده باشد و به موقع متوجه آن نشوید، ممکن است بقیه تجهیزات امنیتی شما نیز آسیب ببینند. البته اکثر دوربین های مداربسته فعلی از قابلیت IP67 پشتیبانی می کنند و در برابر عوامل خارجی مقاوم هستند.

 اتصال صحیح کابل ها را بررسی کنید

تمام اتصالات دوربین مداربسته از جمله کابل های متصل به مانیتور و دوربین مدار بسته را بررسی کنید ؛ بررسی منظم کابل ها تضمین می کند که اگر یکی از کابل ها خراب شود، می توانید آسیب های جبران ناپذیر را قبل از وقوع آن شناسایی کنید. بنابراین بررسی کابل ها یکی از مهمترین نکات تعمیر و نگهداری از دوربین مداربسته می باشد.

 چک کردن منبع تغذیه

یکی از راه های اصلی حفاظت از دوربین های مدار بسته، بررسی منبع تغذیه دستگاه است.  اگر شما متوجه قطعی برق خود نشوید ممکن است در لحظات حساس فیلم مورد نیاز خود را از دست بدهید زیرا ضبط نمی‌شود و خسارات جبران‌ناپذیری به بار می‌آورد.

بررسی عملکرد دستگاه ذخیره سازی

نکته دیگر برای نگهداری دوربین مداربسته ، بررسی دوره ای دستگاه ذخیره ساز است. به روز رسانی دوره ای تاریخ و زمان، پخش زنده و پخش ویدئوها، عملکرد فن و … ضروری است. زیرا یکی از مهم ترین اصول رعایت تعمیر و نگهداری دوربین مداربسته ، حفظ تنظیمات تاریخ و ساعت دوربین است.

تاریخ و زمان دقیق دوربین مداربسته برای اطمینان از زمان و تاریخ رویدادها بسیار مهم و ضروری است. علاوه بر این با تاریخ و زمان دقیق می توانید به راحتی تصاویر رویدادهای مورد نظر را جستجو کنید. همچنین به طور مرتب آن را بررسی و تمیز کنید. برای تمیز کردن دستگاه ذخیره سازی، می توانید از یک پارچه تمیز استفاده کنید و از نصاب خود بخواهید که به طور دوره ای آن را سرویس کند.

بررسی حافظه هارد دیسک

از دیگر راه های انجام نگهداری دوربین مداربسته بررسی هارد دیسک آن است. زیرا وظیفه هارد ضبط و ذخیره اطلاعات و تصاویر دوربین مداربسته می باشد، بنابراین هارد یکی از اجزای اصلی یک دوربین مداربسته است. سیستم شما باید پارامترهای ذخیره سازی را دقیقا تنظیم کند. توصیه می شود آیتم ضبط پخش کننده را روی Overwrite تنظیم کنید تا تصاویر برای مدت زمان مورد نیاز ذخیره شوند. پس از پر شدن فضای دیسک، داده های قبلی به تدریج پاک می شوند و اطلاعات جدید بازنویسی می شوند.

بررسی روشنایی محیط نصب

همانطور که همه می دانیم، نورپردازی محیط یکی از ویژگی های ضروری برای ارائه تصاویر مناسب است، زیرا وجود نور غیر استاندارد می تواند در ارائه تصاویر اختلال ایجاد کند. بنابراین، مهم است که روشنایی محیط نصب را برای بهترین عملکرد سیستم خود بررسی کنید.

حال سوال ما این است که چه مدت زمان باید دوربین سرویس شود ؟

هر چند وقت یکبار باید دوربین مدار بسته سرویس شود؟

به طور کلی فرکانس نگهداری دوربین مداربسته به کیفیت و سن خود دوربین بستگی دارد. برای یک دستگاه جدید، توصیه می شود حداقل سالی یک بار سرویس شود .

و برای یک دستگاه قدیمی هر 3  ماه یک بار راه بسیار خوبی است. این به این دلیل است که دستگاه های قدیمی معمولا مشکلات بیشتری دارند.

علاوه بر این، به دارندگان دوربین مداربسته توصیه می‌شود هر ماه به دنبال متخصص سیستم امنیتی برای تعمیر و نگهداری دوربین مداربسته باشند تا هر گونه نقص را زودتر شناسایی کنند تا خطر تعویض پرهزینه کاهش یابد.

همچنین بهتر است صاحبان دوربین مداربسته نیز چک لیستی از نگهداری دوربین مدار بسته داشته باشد تا طول عمر دستگاه را پیگیری کند.

چک لیست تعمیر و نگهداری دوربین مدار بسته:

دوربین مدار بسته

 • لنز دوربین مداربسته را بررسی کنید که آیا به درستی فوکوس شده است؟

 • آیا گرد و غبار یا خط و خش روی لنز دوربین وجود دارد؟

 • موقعیت دوربین مداربسته در محل

 • آیا سنسور حرکت دوربین مداربسته کار می کند؟

 • آیا دستگاه متصل به دیوار ایمن و مطمئن است؟

 • آیا مانعی وجود دارد که جلوی دید را بگیرد؟

 • آیا تمام عملکردهای دوربین مداربسته (حرکت، شیب، زوم) کار می کند؟

 • آیا دوربین مدار بسته می تواند تصویر واضحی ثبت کند؟

سیم کشی

 • سیم های فرسوده یا در معرض دید را بررسی کنید

 • سیم کشی شل را بررسی کنید

 • آیا کابل به درستی پوشیده شده است؟

 • آیا انتقال صدا و تصویر واضح است؟

 • آیا منبع تغذیه دستگاه کار می کند؟

 • بررسی کنید که آیا تمام کانکتورهای کواکسیال از مجرا و جعبه های کششی عایق هستند یا خیر

تجهیزات کنترلی

 • آیا می توانید مشاهده کنید که مانیتور یک تصویر واضح را با سطح روشنایی مناسب تجسم می کند؟

 • مطمئن شوید که تمام سوئیچ ها و تجهیزات فردی به خوبی کار می کنند

 • مانیتور را با پارچه میکرو پارچه ای از گرد و غبار تمیز کنید

 • آیا کابل منتهی به تجهیزات در شرایط خوبی است؟آیا اتصال ضعیفی وجود دارد؟

 • بررسی کنید که نشانگر زمان و تاریخ تنظیم شده است

 • اتصال برق و دوشاخه AC را بررسی کنید تا بفهمید شل است یا نه

 سخن آخر

همانطور که توضیح دادیم سیستم های دوربین مداربسته اصلی ترین ابزار امنیتی در جهان امروز هستند. بنابراین توجه به نگهداری دوربین مداربسته ضروری است که در این مقاله روش های مختلفی را برای این منظور ارائه کرده ایم. برای جلوگیری از مشکلات احتمالی و ارائه کالای با کیفیت، توصیه می کنیم دوربین مداربسته و لوازم جانبی آن را فقط از فروشگاه ها و شرکت های معتبر عرضه کننده این محصولات خریداری کنید و دارای خدمات پس از فروش معتبر و گارانتی باشند.

مدیریت روبیکس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *