10 تکنولوژی و اصطلاحات فنی دوربین مداربسته

10 تکنولوژی و اصطلاحات فنی دوربین مداربسته

آشنایی با انواع تکنولوژی و اصطلاحات فنی دوربین مداربسته

اصطلاحات فنی دوربین مداربسته بسیار متنوع و زیاد هستند. پیشرفت روز افزون تکنولوژی و ایجاد فناوری های جدید به این اصطلاحات نیز اضافه کرده است. شاید شما هم با مطالعه راهنمای یک سیستم دوربین مدار بسته، اصطلاحاتی را مشاهده کنید که معنی مشخصی برایتان تداعی نکند. ممکن است قصد خرید یک دوربین مدار بسته دارید و ویژگی خاصی مد نظرتان است و نمی دانید آن ویژگی با چه نامی مصطلح است. ما در این مطلب اصطلاحات فنی دوربین مدار بسته را که بسیار رایج هستند را به شما معرفی می کنیم:

1- BLC چیست ؟

تکنولوژی BLC قابلیتی است که روشنایی تصویر ضبط شده در محیط‌ هایی که نور پس‌زمینه زیاد است، را اصلاح می‌کند. به زبان ساده‌تر BLC باعث می‌شود سوژه‌ای که بخاطر منبع نور شدید پشت سرش (مثل پنجره یا در ورودی) در فیلم تاریک می‌افتد، روشن‌تر شده و بهتر دیده شود. BLC در محیط‌هایی که یک منبع نور شدید وجود دارد، می‌تواند بسیار موثر واقع شده و باعث افزایش جزئیات، کیفیت و تنظیم روشنایی تصاویر ضبط شده دوربین مداربسته شود.

 

2- قابلیت 3D-DNR چیست ؟

3D DNR می‌تواند برای بهبود کیفیت تصویر و صرفه‌جویی در پهنای باند استفاده شود. و باعت کاهش نویز تصویر نیز میگردد.

3D-dnr-hikvision

 

3- DIS چیست ؟

دوربین با قابلیت DIS یا Digital Image System . با تکیه بر کیفیت تصویر عالی، مصرف پایین برق و اطمینان بالا، دوربین مداربسته DIS می‌توانند جایگزین عالی و مقرون به صرفه‌ای برای دوربین های آنالوگ قدیم باشد.

 

4-DEFOCUS DETECTION

Defocus Detection ،اگر این قابلیت فعال باشد، هنگامی که Focus تصویر دچار مشکل شود، آلارمی به صدا در می‌آید.

 

5- AUDIO LOSS DETECTION

ALD طراحی شده است. وقتی این قابلیت فعال باشد، اگر مشکل قطعی صدا رخ دهد، آلارمی به صدا در می‌آید.

 

6- ANR چیست ؟

دستگاه ضبط تصاویر NVR با قابلیت ANR یا Automatic Network Replenishment می‌توانند در صورت قطعی شبکه، بعد از اتصال مجدد شبکه، تصاویر ذخیره شده روی مموری کارت دوربین مداربسته IP را، به هارد دیسک خود دستگاه NVR منتقل کنند.  بعضی دوربین های مداربسته IP به اصلاح عامیانه “مموری خور” هستند و در صورت ایجاد هرگونه مشکل در شبکه و قطع شدن ارتباط با دستگاه ضبط NVR تصاویر را روی حافظه خود ذخیره کرده، تا بعد از اتصال مجدد اتصال شبکه به هارد دیسک دستگاه NVR منتقل شود.

 

7- ABF چیست ؟

تکنولوژی ABF یا Auto Back Focus به دوربین مداربسته امکان تنظیم موقعیت سنسور تصویر را می‌دهد، در نتیجه فوکوس (Focus) تصویر بصورت بهینه و موثر انجام می‌شود. این قابلیت از طریق نرم افزارهایی که روی گوشی و یا کامپیوتر کاربر جهت کنترل سیستم امنیتی نصب می‌شوند نیز قابل دسترسی است.

 

8- قابلیت Defug چیست ؟

در محیط‌هایی که دود، گردوخاک، مه و… وجود دارد، تکنولوژی Defog یا مه زدایی می‌‌تواند بطوری موثر جزئیات و رنگ تصویر ضبط شده را، برای دست‌یابی به ویدئویی طبیعی و واضح، بازیابی و ترمیم کند.

 

 

9- DIGITAL WATERMARK

تکنولوژی digital watermark اطلاعات دستگاه یا صاحب دستگاه را در تصاویر ضبط شده دوربین مداربسته حک (بصورت زیرنویس یا کنارنویس) می‌کند. این موارد حک شده در تصویر می‌تواند برای تایید اصالت و درستی تصاویر ضبط شده یا شناسایی مالکیت تصویر ضبط شده، استفاده شود.

 

10- قابلیت HEAT MAP

نقشه حرارتی یا Heat Map (هیت مپ) حرکت افراد در محیط را در یک دوره زمانی ضبط کرده و بصورت چگالی گرمایی با رنگ‌های مختلف نشان می‌دهد. برای مثال همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، رنگ قرمز مکان‌هایی که اشخاص بیشتر رفت‌وآمد کرده یا ایستاده‌اند را نشان می‌دهد. قابلیت Heat Map برای استفاده در مکان‌هایی مثل فروشگاه ها، سوپر مارکت ها، مغازه ها و… ایده‌آل است، و با استفاده از هیت مپ صاحبان فروشگاه ها می‌توانند متوجه شوند کدام محصولات بیشتر بیننده داشته‌اند و محبوب بوده‌اند، و یا محصولات را در چه مکان‌های بگذارند تا بیشتر دیده شده و در نتیجه بیشتر به فروش برسند.

 

منبع : روبیکس 

فاطمه خانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *